Pogledaj jedan post
Old 22.09.2009., 22:44   #65
Quote:
Profesor_ kaže: Pogledaj post
Ovako, moj otac je vlasnik 1/1 stare kuće na selu ! Ja sada planiram ulagati u obnovu te kuće (krovište itd.) kako bih je kroz par godina osposobio za stanovanje, te mi otac namjerava prepisati vlasništvo !

E sad ! Zanima me na koji način to izvesti da troškovi budu što manji ?

Navodno ako sam sastavim darovni ugovor i zatim ga odnesem bilježniku prolazim znatno jeftinije, nego ako mi ga sastavlja javni bilježnik ?

Zanima me kakav je točno postupak i ukoliko netko zna gdje mogu pronaći primjerke darovnog ugovora kako bih ga mogao sam sasatviti ?


Unaprijed se zahvaljujem !

Quote:
Oscaraon kaže: Pogledaj post
Odi u narodne novine i traži ugovor o darovanju nekretnina, dobit ćeš obrazac, popuni ga, i samo odnesi javnom bilježniku na ovjeru potpisa, to ti je nekih 50-ak kuna... Nakon toga u zemljišne knjige, predaj zahtjev za uknjižbu i kroz mjesec-dva, ovisno o agilnosti službenika si vlasnik..
Quote:
file30 kaže: Pogledaj post
Dva primjerka.


Stavka o tržišnoj vrijednosti ti ne utječe na trošak javnog bilježnika ; jer oboje radite samo ovjeru potpisa na ugovoru, a na to se naplaćuje paušalan iznos bilježniku ; koji ne ide po vrijednosti.

Također pristojba za uknjižbu ugovora ti je 250,-- kn i to je paušalan iznos - bez obzira na vrijednost nekretnine.

To bi ti jedino utjecalo na porez na promet nekretnina, ali kako mi se ćini ; ti ga kao sin ; nećeš trebati platiti.
Quote:
waterlily kaže: Pogledaj post
treba ti jedan primjerak za j. bilježnika, čak negdje i dva, jedan za poreznu i jedan za gruntovnicu, a i svaka strana treba imati jedan primjerak, znači 6...Ti možeš napisati tržišnu vrijednost kakvu hoćeš, porezna ima svoje tabele prema kojima ti određuje vrijednost
Quote:
waterlily kaže: Pogledaj post
obavezno navedi podatke iz zk izvatka, i broj zk. ul. i broj čkbr, i ono što je u stvarnosti na tome i površinu naravno jer u protivnom neće ti ga zaprimiti, a bilježnici ovjeravaju sve, tako da se poslije ne možeš žaliti da je on kriv

Napravio sam sve kako ste me savjetovali !

I evo, danas vidim na netu da sam uveden kao vlasnik u zemljišnim knjigama !

Zahvaljujem svima na izuzetno korisnim savjetima !
Profesor_ is offline  
Odgovori s citatom