Tema: Sirova hrana
Pogledaj jedan post
Old 05.10.2017., 06:49   #6046
Quote:
snith kaže: Pogledaj post
Povrce je mnogo mnogo nisko kalorijski i sa njime nikad neces biti sita...
Moguće je, ali možda je i individualno...ja sam npr. duže sit od većine povrća nego od voća. Najduže sam sit od zelene i miješane salate (vjerojatno i zato jer ih pripremam s nešto ulja, ponekad ubacim i malo sjemenki), a od većine voća brže ogladnim.
Mišljenja sam da to nema toliko veze s kalorijama koliko sa samom probavljivošću hrane; nekako mi je najlogičnije da se bude brže gladan nakon konzumacije hrane koja se brže probavi.
Ali najbolje da ona sama isproba kako joj najviše odgovara.
I da, banane spadaju među najzasitnije voće, također i avokado (mada ga neki svrstavaju u povrće), no najzasitnije je definitivno sušeno voće.
U principu, pravilo je - čim je teže probavljivo, tim je "zasitnije".

Quote:
snith kaže: Pogledaj post
tikvicu obicnom guljilicom napravim kao "spagete"
Probaj Ibrahimov sirovi umak (već sam ga stavljao, ali kopiram ga jer mi se ne da ponovo pisati):

Sirovi umak za tjesteninu:
Sastojci:
Mrkva 7-8 g (nije obavezna)
celerov ili peršinov korijen 3-4 g (može i celerovo ili peršinovo lišće) (nije obavezno)
svježa rajčica 80g (po mogućnosti domaća ili iz eko uzgoja, radi boljeg okusa)
svježa paprika 50g
češnjaka 3-5g (manji do srednji režanj)
10-15 g luka (nikako ne više od toga)
1/2 - 3/4 povrtne kocke za juhu (Alnaturina iz DMa, ona na kojoj piše da ne sadrži kvasac jer je to drugi naziv za Na-glutaminat, ima i u Mulleru takva samo od drugog proizvođača), može umjesto toga i Vegeta ili Nadalina Verdura (imitacija Vegete bez Na-glutaminata) ili jednostavno staviti soli po želji
bosiljak - 1 mala žlica zaravnjena
papar
ljuta paprika u prahu
origano
limunov sok (1 velika žlica)
maslinovo ulje (3 velike žlice)
lanene sjemenke (1 mala žlica koliko god stane)
Miksati 15-20 sekundi na maloj brzini da se usitni i promiješa.

Quote:
snith kaže: Pogledaj post
Dakle obrok mora biti ukusan da bi te motivirao na ovu hranu...da bi na njoj opstala...
Slažem se potpuno, i to je vrlo bitno. Čim ukusnije, tim će veću želju imati nastaviti tako jesti.
Kasnije čak želja za nekim posebnim okusima splasne pa ti sama rajčica ili jabuka budu odlični i nemaš potrebu za nikakvim dodacima. Ali u počecima je od iznimne važnosti da je sva hrana čim ukusnija.
I zlatno pravilo: nipošto se ne previše izgladniti jer upravo tada je najlakše pokleknuti pred kuhanom i začinjenom hranom.

Quote:
avelina kaže: Pogledaj post
Za sada nema pada kilaze, to mi je ono najbitnije jer ne zelim smrsaviti niti mi je to cilj.
Možda je neće ni biti, ne mora.

Quote:
avelina kaže: Pogledaj post
Malo sam zbunjena informacijom da se ne mijesa voce i povrce, a onda u svakom receptu za zeleni smoothie, pronadem upravo tu kombinaciju.
Da, može zbunjivati, ali ne treba.
Prije svega, pravilno kombiniranje hrane je važnije i puno se više osjete njegove posljedice kod pretežno kuhane hrane, a manje kod sirove.
Dakle, zeleno lisnato povrće (kelj, blitva, špinat...) možeš normalno kombinirati s voćem, dapače, preporuča se.
Korjenasto je nešto lošija kombinacija s voćem, ali nije kraj svijeta. Nekima kao malo teško pada, ja zapravo to nikad nisam primijetio.
Sušeno voće i svježe možeš kombinirati, također i ponešto orašastog (njega ionako uglavnom ide malo u većinu tih recepata).
Najbolje sama na sebi isprobaj kako se od toga osjećaš i sve ćeš znati najbolje.

Quote:
avelina kaže: Pogledaj post
Ono sto me malo zabrinulo je to sto sam se jutros probudila malo blijeda i drhtava
Za to može biti više razloga. Nemoj na to ni misliti, fokusiraj se na pozitivu i zdravlje.

Quote:
avelina kaže: Pogledaj post
I zato, ako imas kakav savjet cime bi mogla pojacati mozda taj vecernji obrok ili pomijesati s povrcem neke druge sastojke, rado cu poslusati.
U salate možeš dodati malo sjemenki (sezamovih, suncokretovih, lanenih...), a ako ih radiš s uljem, možeš malo više ulja u početku. Nemoj puno sjemenki, gledaj ih kao začin salati i tako ih i dodaj, malo.
Neki dodaju sušeno voće, neki malo naribanog đumbira, ja dodam malo naribane mrkve...mislim na zelenu slatu, ali sve to može i u miješane...

Quote:
avelina kaže: Pogledaj post
Mozda bih mogla u ciklu staviti bananu, i kokosa, mozda i zlicicu maslinovog ulja, imam domace, pa bi to zaokruzilo taj obrok i dalo mu tu tezinu.
Meni maslinovo ulje u pravilu ne paše u smoothie, ali zato jako paše u salatu od cikle koju preporučam, pogotovo paše u hladnije dane.
Ali zato ti npr. u zeleni smoothie koji sadrži limun ili bananu jako paše laneno ulje, to je jedan od tajnih dodataka za savršeni zeleni smoothie. (1-2 male žlice)
Ostali su menta i vanilijin štapić.

Quote:
avelina kaže: Pogledaj post
nemojte jesti voce navecer
Iako se s ovim slažem, budi 100% sigurna da navečer možeš jesti sirovo voće ili salate i da nećeš nikad imati baš nikakve tegobe radi toga.
No, za bolji san, ne preporuča se jesti prije spavanja, barem 2 sata.
No, s kuhanom i sličnom hranom, to je sasvim drugačije.
Probaj.

Quote:
avelina kaže: Pogledaj post
I da, jos jedno pitanje. Cime ti nadoknadujes kalorije?
Kako ti god zvučalo, mislim da je potpuno nepotrebno misliti o tome.
Otkad sam drastično promijenio prehranu, ne pazim na ama baš nijedan nutrijent i apslutno se toga ni ne sjetim. Otprilike kao da mi je taj fajl izbrisan iz memorije.
Da je to imalo loše i da ima imalo veze, u tih 17 godina bih imao bezbroj vrlo ozbiljnih tegoba, zar ne? A nisam imao nijednu.
Jedi koliko ti treba, koliko si gladna i to je to.

Quote:
Lorelei S kaže: Pogledaj post
A ako ćeš bit na sirovom ne znam, onda valjda više banana...iako ne znam koliko ti se to preporuča radi povišenog kalija.
Ako je to baš brine, neka izbjegava namirnice s kalijem, ali u principu, skoro svako sirovo voće ili povrće ga ima bar malo, kao i svakog drugog minerala. No, neke vrste ga sadrže više.

Quote:
Lorelei S kaže: Pogledaj post
Spajaš nespojivo u smoothijima. Umjesto maslinovog ulja dodaj laneno ulje ili ulje kokosa hladno prešano. Max jedna žlica.
To je TO!
__________________
Odluka je pala - cijepit ću se! Ali preko telefona. Kako nas liječe, tako neka nas i cijepe!
Ibrahim is offline