Tema: Sirova hrana
Pogledaj jedan post
Old 05.10.2017., 19:15   #6053
Quote:
avelina kaže: Pogledaj post
Jucer sam za rucak imala varivo od lece i heljde s porilukom i povrcem. Navecer quinou. Mislim popodne, navecer sam popila taj predivni smoothie.
Pa jedem cijele dane.
Jucer za gablec sam imala namaz od slanutka i sezama.
Ujutro iza dorucka, i ovih dana pila sam cilku s jabukom, mrkvom i limunom. Tek sam sinoc imala prvi samostalni sirovi obrok. I jutros.
Mislim da se ti ne trebaš bojati mršavljenja.

Quote:
avelina kaže: Pogledaj post
I to je ono sto mi nije jasno. Kako meni to nije dovoljno hrane, a jednom muskarcu koji ima duplu misicnu masu, koja sagorjeva pet puta vise energije od mene i koji ima isto takve potrebe, a prezivi zdrav i jak samo na sirovom vocu i povrcu?
Zapravo je to na neki način dokaz da sve te tablice, količine kalorija, strašna briga za neki mikronutrijent i sve ostalo - nemaju naročitog smisla.
Razmislite, čovječanstvo je živjelo tko zna koliko tisuća ili milijuna godina prije otkrića vatre (nisu kuhali), nisu imali blagog pojma o kalorijama, proteinima i ničemu, a ipak nismo izumrli kao vrsta.
No, što se tiče ovog, stvar je i navike. Nije ti dovoljno hrane jer si možda navikla na više ili zato jer si jela težu hranu koja se duže zadržavala u želucu pa ti je ostala ta navika i sad imaš nekakav osjećaj gladi. Vidjet ćeš da nećeš imati tih problema nakon privikavanja. Ali svakako nemoj dopustiti da kad osjetiš glad da se ne zasititš do kraja, to je greška, pogotovo u tom prijelaznom, početnom periodu.

Quote:
Rorion kaže: Pogledaj post
Zašto ne, glad je normalna pojava, nakon malo gladovanja i polutrule kruške popadale sa grane su pravi oblizeki
Istina je, ali mislim da si ne smije dopustiti da osjeti preveliku glad jer će je vući na lošu hranu, i da nije dobro da se ne najede do sita jer će onda stalno osjećati tu nekakvu "glad" koja najčešće zapravo uopće nije glad nego fali onaj osjećaj prepunog želuca koji bude takav satima.

Quote:
Marec kaže: Pogledaj post
Današnja "Hipokratova" zakletva farmaceutskih kompanija koje se oni izdašno drže:

"Izliječeni pacijent izgubljena je mušterija."
Da, nažalost, svatko danas prije svega gleda zaradu, a etika ne postoji.

Quote:
snith kaže: Pogledaj post
ali evo ti mi reci povrce sirovo a da ima vise od 40 kalorija...ja ga ne znam
Pa iskreno - nemam pojma. Nekad davno sam znao napamet skoro za svaku hranu koliko kalorija ima (otprilike se i sad sjećam), a i koliko kojih nutrijenata na 100g (tada sam još jeo meso ), ali sam prestao razmišljati u tom smjeru jer sam shvatio da je nebitno.
Npr. čak ni onome tko jede pretežno kuhano, ti podaci također ne znače puno jer se oni u pravilu odnose na 100 g sirove namirnice, a ona nakon kuhanja (ovisno o njegovom trajanju) izgubi najveći dio toga, a neke nutrijente potpuno.
Ne mislim ti ja ni o kalorijama, ni o proteinima, ni o čemu, doslovno ne postoji taj fajl u mojoj glavi.

Quote:
snith kaže: Pogledaj post
vidim.da ti konzumiras dosta sjemenki (te ulja koja meni osobno nikako ne liče na prirodnu hranu i nikad ih ne jedem ni u kakvom obliku) i da ti tesko ne padaju...
Sjemenki jedem iznimno malo, najčešće ih malo dodam u salatu. Jedan paketić lanenih od 500 g (a još ih koristim i za neke smoothije) traje mi po 3 mjeseca u prosjeku. Sezamove od 500g mi traju oko 2-3 mjeseca, suncokretove još puno duže...
Ulja koristim za salate koje su mi među najdražim jelima, ali ponekad radim i bez njih. Zelenu uglavnom slažem s uljem, a miješanu ne uvijek.
Do prije nekoliko mjeseci sam jako puno hladno prešanih ulja koristio, sad koristim pola ili 1/3 te količine u istom vremenskom periodu. Slažem se da su teže probavljiva nego voće ili povrće, ali ta količina koju ja koristim ne može biti teško probavljiva jer je u odnosu na svu drugu hranu vrlo mala.
Da je to malo hladno prešanog eko ulja toliko teško probavljivo, kako bi tek onda ljudi koji se hrane rafiniranim uljima, životinjskim masnoćama i pretežno termički obrađenom hranom, uopće mogli ustati sa stolice (što nerijetko i jest slučaj :klap radi toga što organizam troši hrpu kalorija na probavu. Po toj računici, oni bi bili potpuno nepokretni.
Slažem se da ulja troše više energije za probavu jer su koncentrirana, ali s ovim količinama koje npr. ja konzumiram, mislim da je to potpuno nebitno.

Quote:
snith kaže: Pogledaj post
samo vegete,kocke za juhu i druge fabricke preradjevine i umjetne poboljsivace ukusa ne konzumiram....
Niti ja. Zato i preporučam tamo Nadalina Verduru koja ne sadrži nikakve poboljšivače okusa, samo začinsko bilje...ili sol.
Također, koristim i sojin umak. Znam da nije sirov, ali radi se o malim količinama. Ne moram ni napominjati da sve ovo uzimam isključivo iz bio uzgoja tako da se ne može smatrati lošim. Možda nije savršeno, ali pored svih zagađenja i gluposti kojima smo izloženi, što je danas savršeno...?

Quote:
avelina kaže: Pogledaj post
Sto se mene tice, meni je najjednostavnije staviti na stol i ne razmisljati o receptima.
I meni, ali mora biti jako ukusno, inače neću imati želju to jesti.
Zato volim precizne "recepte" i takve i zapisujem i spremam i takve dajem ovdje jer znam da tko tako napravi, neće moći reći da to ne valja.
__________________
Odluka je pala - cijepit ću se! Ali preko telefona. Kako nas liječe, tako neka nas i cijepe!
Ibrahim is offline