Pogledaj jedan post
Old 13.02.2018., 18:25   #33
Quote:
digiman kaže: Pogledaj post
ne ono je formula usporavanja
imas neki link za to, pokusavam googleat ali izbacuje klasicne rezultate o usporenju u mediju.

zapravo naletio sam na zanimljivost

https://www.sciencealert.com/physici...by-twisting-it

Quote:
Last year, a team led by the University of Glasgow in Scotland took the first step and successfully managed to slow light down in a vacuum. They did this by sending photons through a 'mask', which altered the physical form the photons and slowed down their journey.

And now a team from the University of Philippines' National Institute of Physics has taken things even further and demonstrated a new way that light can be 'slowed down', simply by changing the way it twists around itself.

In their experiment, the physicists used beams of light called Laguerre-Gauss (LG) beams, which are known to carry orbital angular momentum, or OAM.

OAM is a type of angular momentum, which is a quantity that measures how much light is rotating. If you picture a beam of light twisting like a corkscrew through space, you'll get a rough idea of what's going on.

Each beam of light has its own unique OAM, but the team was able to show that they could change the angular momentum of their LG beams without directly interfering with them, and demonstrated that this slowed the light down.
ne znam da li bi "guzva u svjetlovodu" mogla prouzrociti takav efekt.



Quote:
".....brzini, tako njena interna orbita postaje sve deformiranija s obzirom na smjer gibanja sustava ..." ak to ne ukazuje na suštinu aerodinamike. onda....
dodao sam paragraf u gornji post oko toga.

nije sustina aerodinamika nego fiksna brzina gibanja. ako se sve na ovom svemiru giba fiksnom brzinom, ako su sve valovi u mediju, sta je onda "vrijeme"? ne treba nam vrijeme, sve se giba istom brzinom, dakle brzinu nije potrebno ni definirati koristeci nekakvo tamo vrijeme. zapravo uopce ne mozemo primjetiti razlicite brzine, sve se samo giba istom brzinom, pa ne mozemo ni doci na ideju razlicitih brzina vremena ili uopce brzine. isto tako nam je svejedno hocemo li reci da li je nesto udaljeno 3 sekunde od nas ili 3 kilometra.

jedini nacin da energija (prividno) putuje sporije od te "zadane brzine" jest da krivuda pa se cini da ide sporije. znaci nije stvar aerodinamike, nego naprosto prirode svemira, jedna je zadana fiksna brzina. a pomocu nekih privlacnih sila emergiraju sustavi (cestice) koje "stoje na mjestu brzinom svjetlosti" a te cestice onda tek spoznaju ono sto mi dozivljavamo kao vrijeme. njihova interna frekvencija kruzenja brzinom svjetlosti postaje nasa "brzina vremena".

fizicka jedinica za prostor je izvedena iz gibanja svjetlosti, a fizicka jedinica za vrijeme je pak izvedena iz gibanja svjetlosti unutar atoma (tj. periodicke izboje fotona iz atoma cezija), dakle to je kruzna referenca u samoj definiciji osnovnih mjernih jedinica. sve je to gibanje, na razini fotona razlika iscezava pa zato imamo svjetlosnegodine.
addx is offline  
Odgovori s citatom