Pogledaj jedan post
Old 26.04.2009., 17:53   #8
Quote:
Velšanin kaže: Pogledaj post
znači ovo ispod je laž?

Tabari 9:131. "Moja majka je došla do mene dok sam bila na ljuljašci i spustila me dolje. Moja dadilja je obrisala moje lice sa vodom i povela me. Kada sam bila kod vrata ona se je zaustavila da bih mogla povratiti dah. Dovedena sam unutra dok je Muhamed sjedio na krevetu u našoj kući. Majka me je postavila da sjedim u njegovom krilu. Ostale žene i ljudi su ustali i otišli. Poslanik je izvršio seksualni bračni snošaj sa mnom u mojoj kući kada sam imala 9 godina."

a dr. Ahmad isto laže?

http://www.youtube.com/watch?v=6OZ3s...e=channel_page
Vezano za taj hadis ali i za druge prema kojima je Aiša imala između 14 i 19 godina u vrijeme udaje:
.
Quote:
Najveći broj ovih naracija se prenosi se od Hisham ibn `urwaha -koji je to čuo od svoga oca.

2.
Niko iz Medine ,gdje je Hišam ibn `urvah živio prvih 70 godina svog života,nije spomenuo da je Aisha imala 9 godina. Sve naracije o Aishinim godinama su se naricale od ljudi iz Iraka,gdje je Hišam preselio iz Medine u 70-oj godini svog života.

3.
Tehzib al-Tehzib, jedna od najpoznatijih knjiga života i istinitosti naratora Poslanikove tradicije- po Jakub ibn Šaibahu stoji da su «naracije izvještavane od Hishama istinite osim onih koje su izvještavane od naroda Iraka». Kasnije [/b] Malik ibn Anas sam to potvrdjuje.

Jaqub ibn Šaibah kaže: «Hišam kao narator je veoma istinit,njegove naracije su prihvatljive , osim onih naracija koje je naricao kada je preselio u Irak . (Tehzib al-Tehzib, Ibn Hajar Al-`askalaani, Arabic, Dar Ihja al-turath al-Islami, Vol. 11, str. 50).

Rečeno mi je da je Malik ibn Anas smatrao te naracije onima koje je Hišam prenio ljudima Iraka(Tehzi'bu'l-tehzi'b, Ibn Hajar Al-`asqala'ni, Arabic, Dar Ihja al-turath al-Islami, Vol. 11, pg. 50)

4.
[b] Mizan al-Ai`tidaal,druga knjiga života naratora hadisa kaže da kada je Hišam bio star njegovo pamčenje je bilo prilično loše. (Mizaan al-Ai`tidaal, Al-Zahabi, Arabic, Al-Maktabah al-Asrijah, Šeikhupura, Pakistan, Vol. 4, str. 301).

5.
Prema uopšteno prihvačenom mišljenju , Aiša (ra) je rođena osam godina prije Hidzre.Ali prema drugim naracijama u Buhariju (Kitaab al-Tafsir-Knjiga tafsira-Kur'anskih tumača) nalazimo da je Aisha bila «veoma mlada» u vremenu kada se 54 kur'anska sura - Al-Kamar, objavila.
54 Kur'anska sura je objavljena 9 godina prije Hidzre.Prema ovom tumačenju ,Aiša ne samo da je bila rođena prije objave ove sure ,nego je bila «veoma mlada djevojcica»( dzarijah) - a ne novorodjence (sibjah)-u vremenu objave 54 Kur'anske sure.Očito ,ako je ovaj podatak iz Bukharijevog tafsira tačan postoji jasna kontradiktornost sa opšte-prihvačenim mišljenjem da je Aisha rodjena 8 godina prije Hidzre.
Buharijeh tafsir kaže:
Aisha je rekla «Bila sam mlada djevojka , kada je ajet 46 sure Al-Kamar objavljen. . (Sahih Buhari, Kitaab al-Tafsir, Arabic, Bab Kaulihi Bal al-saa`atu Maw`iduhum wa al-sa`atu azaa wa amarr)

6.
Prema brojnim hadisima, Aiša (ra) se pridružila muslimanima na bitci kod Bedra i Uhuda.Na dalje postoji historijska činjenica da nikom ispod 15 godina života nije dozvoljeno da pristupi bitci na Bedru i Uhudu-što jasno ukazuje da je Aiša (ra) nije mogla imati 9-10 godina u to vrijeme.Na kraju krajeva samo su sposobne žene (fizički) išle na bojna polja da pomažu muslimanima – a ne da im muslimani(muškarci ili žene) budu dadilje.

Naracija o Aišinom prisustvu na bojnom polju se može naći kod Muslima- Kitaab al-džihaad wa al-sijar- Bab karahijah al-isti`anah fi al-ghazwi bikafir.
Naracija o istom dogadjaju , gdje je Aisha bila prisutna može se naći kod Buharija - al-dzihaad wa al-sijar-Baab Ghazwi al-nisaa wa kitalihinna ma`a al-ridzaal.
A hadis o zabrani dolaska bilo koga ispod 15 godina može se naći u Buhariju - Kitaab al-maghaazi, Baab ghazvah al-handak wa hija al-ahzaab.

7.
Prema skoro svim historičarima Asma(ra) je 10 godina starija od svoje sestre Aishe (ra) .U knjizi Taqrib al-Tehzib, kao i Al-Bidaajah wa al-Nihajah je rečeno da je Asma(ra) umrla u 73(po hidzri)- to znaći da je Asma (ra) umrla kada je imala 100 godina.
Ako je Asma(ra) imala 100 starosnih godina u 73 godini po hidzri(kada je umrla)-onda je Asma (ra) imala oko 27-28 godina kada je nastupila prva hidzretska godina.U to vrijeme , ukoliko je Asma(ra) bila starija od Aiše(ra) 10 godina, Aiša(ra) bi trebala da ima 17-18 starosnih godina .Ako se uzme ova činjenica u obzir, kao i činjenica da je Aiša oko 1-2 godine po hidzri bila udata za Muhammeda s.a.v.s. – ispadne da je Aiša imala izmedju 18 i 20 godina starosne dobi u trenutku sklapanja braka.

Prema al-Rahman ibn abi Zannaad-u, Asma je bila 10 godina starija od Aiše(Sijar A`la'ma'l-nubala', Al-Zahabi, Vol. 2, pg. 289, Mu'assasatu'l-risala'h, Beirut)

Takodje, prema Ibn Kesiru –Asma(ra) je bila 10 godina starija od Aiše(ra) (Al-Bidaajah wa al-Nihaajah, Ibn Kesir, Vol. 8, pg. 371, Dar al-fikr al-`arabi, Al-dzizah)

Asmina smrt je nastupila 73 godine poslije Hidzre-o tom podatku govore:
-Ibn Kesir(Al-Bidaajah wa al-Nihaajah, Ibn Kathir, Vol. 8, pg. 372, Dar al-fikr al-`arabi, Al-dzizah).
- Ibn Hadzar Al-Askalaaniy(Taqrib al-Tehzib, Ibn Hadzar Al-Askalaaniy, str. 654, Bab fi al-nisaa, al-Harf al-alif)

8.
Tabari u svojim historijskim knjigama spominje da je Abu Bekr imao četvoro djece i da je svih četvero rodjeno u periodu dzahilijata-preislamskog perioda.
Ako je Aisha(ra) rodjena u dzahilijatu, ona je morala imati najmanje 14 godina u 1 godini po hidzri.Ukoliko se uzme ovaj podatak u obzir očito postoji kontradiktornost sa podatkom da je Aisha imala 9 godina prilikom udaje.

Podatak koji se navodi u ovom argumentu je iz knjige Tarikh al-umam wa al-mamlu'k, Al-Tabari, tom 4, str. 50, Dar al-fikr, Beirut)

9.
Prema Ibn Hišamu,historičaru , Aisha(ra) je prihvatila Islam nešto prije Umar ibn al-Hattaba(ra). Ovaj podatak govori da je Aisha(ra) primila Islam u periodu prvih godina Islama.
No , ukoliko je tačan podatak da je Aisha imala oko 7-9 godina u vrijeme udaje sa Muhammedom s.a.v.s.- onda Aisha(ra) nije mogla ni biti rodjena u prvim godinama Islama.

Prema Ibn Hišamu,Aisha(ra) je 20-ta ili 21-a koja je primila Islam (Al-Sirah al-Nabawijjah, Ibn Hišam, Vol. 1, Pg. 227 - 234, Maktabah al-Rijad al-hadithah, Al-Rijad).
Sa druge strane Umar ibn al-Hattab je bio 40-a osoba koja je primila Islam(Al-Sirah al-Nabawijjah, Ibn Hišam, Vol. 1, Pg. 295, Maktabah al-Rijad al-hadithah, Al-Rijad).

10.
Tabari je prenio da je Abu Bekr planirao preseljenja u Habshah(8 godine prije Hidzre) .Abu Bekr(ra) je otišao Mut`amu – čiji je sin bio u zarukama sa je Aishom u to vrijeme - i upitao ga dali može primiti Aisha(ra) u svoju kuću,kao buduću ženu svoga sina.
Mut`am je odbio ,jer je Abu Bekr primio Islam- i ubrzo je razveo svoga sina sa Aishom(ra).
Ako je Aisha(ra) imala 6-7 godina u vrijeme zaruka sa Muhamedom s.a.v.s., ona definitivno nije mogla biti rodjena u vrijeme kada je Abu Bekr odlućio preseljenje u Habshah.
Ako se uzmu cinjenice ovog argumenta u 8 godini prije Hidre(vremenu za koje se pretpostavlja da je vrijeme rodjenja Aishe) Aisha(ra) je vec bila zena-dama,sasvim spremna za brak.

Podatak za argument uzet iz knjige - Tehqiq e umar e Siddiqah e Ka'inat, Habib ur Rahman Kandhalwi, Urdu, str . 38, Anjuman Uswa e hasanah, Karachi, Pakistan .

11.
Prema naracijama od Ahmad ibn Hanbala-poslije smrti Khadijah(ra), Khaulah(ra) došla do Poslaniku s.a.v.s. u želji da ga posavjetuje u vezi novog braka. Kada je Poslanik s.a.v.s. upitao koga ima na umu po njenom izboru. Khaulah je rekla: «Možeš oženiti djevicu (bikr) ili ženu koja je več bila u braku (thajjib)».Kada je Poslanik s.a.v.s. upitao o kojoj se djevici radi ,Khalah je predložila Aishu(ra).
U Arapskom jeziku , riječ «bikr» ne označava djevojčicu od 9 godina.Za djevojčicu koja se igra sa lutkicama postoji izraz «jarijah». «bikr» u drugu ruku, je termin koji se koristi za neoženjenu ženu(djevojku)-a očito «devet godina» nije dovoljno da se bude djevojka.

Podatak za ovaj argument se može naći u knjizi Musnad Ahmad ibn Hanbal, tom 6, srt 210, Arabic, Dar Ihja al-turath al-`arabi, Beirut.

12.
Prema Ibn Hadzaru, Fatima(ra) je bila pet godina starija od Aishe(ra).
Fatima (ra) je rodjena kada je Poslanik (savs) imao 35 godina.Ako se ovaj podatak uzme kao tačan Aisha(ra) je morala imati najmanje 14 godina u prvoj godini po hidzri-a najmanje oko 15-16 godina u vrijeme udaje sa Poslanikom(savs). (Al-Isabah fi Tamieez al-Sahaabah, Ibn Hadzar al-Askalani, tom . 4, str . 377, Maktabah al-Rijad al-Haditha, al-Rijad, 1978)
Alem_ is offline  
Odgovori s citatom