Pogledaj jedan post
Old 07.07.2012., 17:08   #22
Quote:
harbinger kaže: Pogledaj post
kad si vec spomenila politiku, bolje da politiku vodi covjek koji skuplja boce na ulici i koji nezna sklopit 3 pravopisne recenice, jer on zna kako je to kad je lose stanje u drzavi i valjda ima suosjecanja, a covjek koji danas vodi drzavu je nacitan, vrsan govornik ali opet đubre jer prvenstveno gleda vlastite interese umjesto da stavi svoj zivot za domovinu jer mu je to i moralna strana posla i duznost kao drzavniku


I ta drzavna matura je najveca glupost u povjesti skolovanja i obrazovanja u zadnjih 10 000 godina.


i npr. sto sad meni znaci sto je segrt hlapic otisao iz kuce (lektra iz 2. osnovne cini mi se) i sto sad meni znaci sto je vlak zapeo u snijegu (lektira 4. osnovne mark twain). Procitao sam te 2 lektire, u glavi su mi jos ostale u sjecanju povrsno. Ali me za to zaboli briga, jer neplaniram biti profesor Hrvatskog jezika, a drugo ljudi me razumiju verbalno i pismeno ovako kako pisem tako da nema potrebe da glancam svoju pismenost.


I btw po biologiji organskog zivota opcenito, svako zivo bice prilagođava svoj nacin zivota (u sto spada i verbalna komunikacija) prema okolnostima, zavicaju i okruzenju u kojem zivi) tako da ja ako govorim splitski, pisem ikavicom, neradim nista sto je lose, zivim kako me moja priroda nosi

postoji 1001. pametnija stvar za raditi (pa cak to moze biti ucenje biologije, zemljopisa, tehnickog, matematike ili bilo kojeg drugog pretmeta u skoli) od citanja praznoumnih lektira), Hrvatski jezik je nesto sto ucenici ionako zanemaruju nakon 6. osnovne, Tj. prepisu domaci, prepisu lektiru samo da izvuku 2 i da se rijese skole



ak vec ucenici idu takvom linijom otpora, nema smisla trosit stotine i stotine godina forsirajuci suprotno, djeca danas evoluiraju sve brze i brze, mnogo potencialnih glazbenika, umjetnika, i raznih inteligentnih umova na svojevrsan nacin nije moglo doci do izrazaja samo zato jer umjesto da ih se gura u onome sto zele, prema cemu pokazuju interes, forsiralo da vrijeme gube citajuci lektire i slicne gluposti






evo amerikanci su vam primjer prefriganih preskolovanih ljudi koji od svoje 3. pa do 20. godine nevide i neprozive nista u zivotu nego ono sto im je po sistemu odgoja, skole, i povezanog odgoja obitelj-skola, pa je vec i ptici na grani jasno da su mladi u toj naciji glupi ka stupovi

i normalno onda s 21 godinu idu u afganistan cvrsto uvjereni da se bore za slobodu, neznaju pokazat europu na karti, a da nekazem koliko su naivni
Meni se sve čini da ti nisi baš upućen u to kako politika funkcionira. Da bi bio političar nije dovoljno samo biti u stanju kukati kako je loše u državi i imati nisku plaću. Uz to što, naravno, moraju raditi u interesu naroda (cough, hrvatska vlada, cough), političari moraju imati stanovito znanje iz svih polja kojih se njihov posao dotiče, a i biti izrazito kulturno obrazovani kao predstavnici jednog cijelog naroda. I što po tvom mišljenju znači "položiti život za domovinu"?

Oh, državna matura je odlična ideja. Učenici su proizvod jednog cijelog sustava (sad ću to prilično pojednostaviti) kojeg se mora staviti na testiranje općeg znanja da bi krenuli u daljnju specijalizaciju u vidu fakulteta. Sad, pitanje je da li sustav dovoljno dobro priprema za maturu i da li je obrazovanje u državi usklađeno što se tiče standarda pojedinih škola, ali to nije problem državne mature. Državna matura je samo tu da osigura da učenici imaju određen postotak znanja koji zadovoljava kriterije postavljene od strane mjerodavnih.

Mark Twain da je pisao Vlak u snijegu?! Mene je sram dok ovo čitam...eto, zato nam služe lektire (među ostalim) - da se ne brukamo pri općoj kulturi i ne izjavimo da je Mark Twain napisao Vlak u snijegu. Mato Lovrak se okreće u grobu
Ne treba ti to da budeš profesor hrvatskog (koji se, inače, piše MALIM slovom) nego da budeš obrazovan o autorima, kako ovog podneblja tako i inozemstva, da razvijaš imaginaciju, da primijeniš kritičko razmišljanje prema i o knjizi, tj. o poruci koju šanje pisac i o njegovom načinu izražavanja te da, naravno, "izglancaš" PISMENOST.

Jasno da se prilagođavaš okolini i tebi nitko ne brani da govoriš ikavicom (osobno govorim prilično "purgerski") i nitko ti neće ništa napraviti ako si nepismen. Osim što te neće gledati s velikim poštovanjem niti će ti biti voljni u određenim situacijama dati određene šanse. Nitko te ni na što ne obvezuje, ali sam snosiš posljedice.


To što učenici izbjegavaju hrvatski kao predmet je vjerojatno stvar pristupa,a ne predmeta. Ali predmet sam po sebi je iznimno važan te to izbjegavanje koje spominješ nam nikako ne ukazuje na dobro, ne slažeš li se?
Ja se slažem da sustav ne potiče ambicioznost u dovoljnoj mjeri, ali to znači da sustav treba proširiti, a ne nametnuti mu restrikcije. Neki kriteriji obrazovanja moraju biti zadovoljeni, ili ćemo završiti kao Amerikanci (koje si spomenuo u sasvim krivom kontekstu) te nećemo znati pokazati Europu na karti Europe.




Amerikanci su sve samo ne preškolovani. Imaju izrazito uskogrudan sistem obrazovanja sa samo tri osnovna i obavezna predmeta te izborne od kojih moraju uzeti određen broj. Njihovo neznanje protiče upravo iz takvog sustava koji ih potiče da rade što ih je volja, a to sigurno nije uzdizanje znanja o općoj kulturi.

A Afganistan je puno zamršenija priča od čitanja lektire...
__________________
"Many that live deserve death. Some that die deserve life. Can you give it to them, Frodo? Do not be too eager to deal out death in judgement. Even the very wise cannot see all ends."
VladimirLenjin is offline  
Odgovori s citatom