Pogledaj jedan post
Old 20.03.2014., 18:23   #7
Evo kratki odgovor na preostala pitanja:

Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Misliš li da će ovo utjecati na ubrzanje ostvarenja projekata poput LISA-e? U kojem roku možemo razviti detektore gravitacijskih valova koji bi otvorili novo istraživačko područje u astrofizici?

Što možemo reći forumašima, što se s pravim detektorom gravitacijskih valova može reći o samom velikom prasku ili unutrašnjosti crnih rupa?

Nisam siguran sta ce bit sa LISAom. LIGO je prototip, jeftiniji je (za pocetak jer je na zemlji) i vec neko vrijeme radi, al mislim da je zamisljen samo kao test. Puno tehnologije se jos mora razvit za imat kvalitetno mjerenje tog tipa. Npr. laseri koje koriste su posebnog tipa, koriste "squeezed" svijetlo sto znaci da je posebno dizajnirano tako da maksimalno iskoristi nacelo neodredjenosti. Ugl, takvih primjera je masu i mislim da nitko nije realno ocekivao da ce LIGO otkrit ista, bili bi ekstremno sretni da je nesto uspio ubost. Kod LISAe je drugacije. Skuplja je ali je i sigurnija investicija, pogotovo sada kad imamo vec dvije neovisne potvrde postojanja gravitacijskih valova. Ugl. ne znam sta ce se desit sa projektom jer to ovisi o puno faktora, vecinom politickih i ekonomskih. Iz znanstvene perspektive je vrlo zanimljivo tako da ce projekt kad tad bit ostvaren, samo je pitanje kad cemo namaknut dovoljno love i uspjet izlobirat da ga se plati.
Sto se astrofizike tice osim satelita Euclid, mislim da su opservatoriji za tamnu materiju i za neutrine, i eventualno nesto za gravitacijske valove tipa LISA nekako najinteresantniji u bliskoj buducnosti.

Zadnja stvar, primordijalni valovi koji su sad (navodno) nadjeni ne govore nista o crnim rupama, ali sugeriraju da je svemir prosao kroz jako kratak period ekstremno brzog sirenja. Nova informacija je koliko je posto energije po zavrsetku tog sirenja otislo u gravitacijske valove a koliko u standardnu materiju sto je jedna od stvari koje razliciti modeli mogu predvidjeti i sto ih razlikuje. Osim toga napokon imamo jasnu sliku na kojim energijama se inflacija dogodila. Ono sto je interesantno je da je za inflaciju dovoljna energija (zapravo gustoca energije u prostoru) nekoliko redova velicine manja od one koja je nadjena. Pronadjena energija je cirka stotinka "maksimalne" moguce energije, planckove energije. To uvodi neka nova pitanja, a i neka stara, jedno od kojih je da je ta energija identicna energiji hipotetskog "grand unificationa" svih sila i da nam to mozda nesto govori =)

Pozdrav!
__________________
breathe the pressure, come play my game I'll test ya
suburban is offline  
Odgovori s citatom