Pogledaj jedan post
Old 09.02.2012., 00:29   #1172
Kako je pao Jakes

Citat s druge strane:
Quote:
,"http://forum.krstarica.com/showthread.php/389557-Neumrli-komandant-Veljko-Milankovi%C4%87?p=14523462&viewfull=1#post14523462 " kaže:
"Momci 'vječitog poručnika Milankovića' izveli su jedini klasični juriš" na nož "viđen u građanskom ratu 91/92. Krećući se u napad na zabunkerisan brežuljak Jakeš, razvili su se u strijelce izneli zastavu u prve redove i, poslije naredbe" Nož na puške! ' poletjeli grudima na neprijateljske rovove. .. jurišajući na Jakeš, stratešku tačku s koje se branila Modriča, svoj komadić slave glavom je platilo devet Bijelih vukova "" Dvadesetak ih je ranjeno. Jakeš je pao. Panika - "Vukovi dolaze! - Zahvatila je Modriču.."
Ovdje se radi o njihovom "pokusaju" da zauzmu Jakes.Svaki njihov pjesadiski napad smo odbijali i nanosili im velike gubitke.Da se radi o lazi govori i cinjenica da je Jakes pao 13 dana poslije Modrice a ne kao ovdje sto je navedeno pada Jakes-panika u Modrici.

Sto se tice samoga pada, Jakes su zauzeli poslije tenkovskog napada kada su prodrli na jakesnici i dosli nam iza leda,tada je pala zapovijed o povlacenju.
A sto su prosli sa tenkovima najbolje zna zapovijednik 102.HVO- I.M.
Radi se o sledecem;
Moj zapovjednik (Sudan) dobija uvjeravanja od zap.brigade da ce jedini tenkovskoprohodni put pokriti iz pravca Odzaka sa BOV-o sa maljutkama(neznam tacan naziv,molim ispravku))a da mi izdrzimo na polozajima jer stize stalno obecavajuca pomoc.Tenkovi nadiru prema selu i na ulazu u selo(raskrsnica Odzak-Modrica-Doboj)treba da djeluje protivtenkovska grupa al nista tako da su usli u selo i doveli nas skoro u okruzenje.Napominjem da nikakvog pjesadiskog napada nije bilo kako to oni velicaju.Tako da taj dan smo se jednostavno skoro bez borbe povukli i imali smo samo jednog poginulog.
Dvadesetak dana pakla smo izdrzali i onda padamo bez metka ljudi su bili ogorceni na sve i jednostavno nismo vise bili za borbu zato se desilo da samo par ljudi zavrsi na Oraskom ratistu.BOV-o koje je trebalo da nas zastiti od tenkova zaticemo na Kadru uperen u nas.I danas sam u ubijedenju da smo samo imali pomoc u Jakesu da Odzak nebi pao.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 09.02.2012. at 10:06.
Dobor kula is offline  
Odgovori s citatom