Pogledaj jedan post
Old 17.10.2017., 13:24   #107
Quote:
SvFrancisco kaže: Pogledaj post
Obrezanje i hrišćanstvo nemaju nikakve veze čoveče tako da nikako Jerusalimska crkva obrezanih nema veze s Hrišćanstvom nit se može nazvati Hrišćanskom.
To su muslimansko jevrejske teze da oslabe duhovne ljude vezajući ih za odredbe,Pavle je razumeo dobro pogubnost tih odredbi.


No obrezanje je pitanje i identiteta Jevreja koji su znali da ako to odbace neće biti posebni nad drugima.No ta posebnost se obije i o glavu.
Ne može se reći da Jeruzalemska crkva nije kršćanska crkva. Tako piše u Novom Zavjetu.

Jeruzalemska crkva je po Djelima i Poslanicama nastala poslije raspeča i uskrsnuća. Dakle oko 30 do 33. Ti si jednom rekao da u novom Zavjetu nema datuma a vidimo da ih ima.

Oni za kojie si ti rekao da su se razbježali su se opet okupili i to u Jeruzalemu i formirali Jeruzalemsku Crkvu.

Nije istina da tada nije bilo kršćana a to što su ih tek u Antiohiji nazvali kršćanima ne znači da nisu postojali od Isusa. Samo su naziv Kršćani dobili poslije. Po mojim saznanjima njih su zvali Nazarenima. Ti si tvrdio da ja nisam znao da je Pavle lider Nazarena a ja to stalno govorim. Nije čudno reći da je Pavle lider Nazarena jer je Pavle i bio vodeči kršćanin, a kršćane su u Palestini zvali Nazarenima.

Međutim to su nebitne stvari jer ja i govorim ono što piše u Novom Zavjetu a ti vjerojatno govoriš nešto iz druge literature.

Muslimani nisu postojali u prvom stolječu.

A po svemu sudeči da je postojao sukob Pavla i STUPOVA koji prea Bibliji jesu jedna grupa.

Možda ti moješaš sekte poput gnostika koje se pojavljuju poslije sa prvim kršćanima a u njih neki ubrajaju i esene, terapeute i druge.

U Novom Zavjetu su rani Kršćani Isus i njegovi učenici. Od njih počinje kršćanstvo.

Pavle je promijenio židovsku vjeru ili ju je prilagodio tako da današnja kršćanska vjera dolazi nama preko Pavla. Ali Pavle je isto jedan od Jeruzalemskih vodečih kršćana.
kom1 is offline  
Odgovori s citatom