Pogledaj jedan post
Old 26.08.2014., 14:12   #316
Sjetila sam se ove teme. Zapravo htjela sam pisati nešto o miješanju u tuđi odgoj.
Naime, evo ovo ljeto promijenili smo par lokacija i prošli 7 različitih plaža/uvala i svugdje sam imala priliku vidjeti "prisilno namakanje": dijete (dob od 6mj do 4godine) vrišti, a čača ga drži u moru i utišava "šššššš" ili kroz zube reži "prestani se derati" il već poznati kompromis "izvadit ću te van kad prestaneš plakati"
Mama je tu negdje ili sasvim diskretna ili već lagano moljaka: daj nemoj, pusti ga.

A i ja sam tu negdje i slušam to i gledam i zlo mi. I žao mi djeteta. I uznemiruje me toliko da nimalo diskretno buljim u njih, dižem, odmičem.. al nisam ništa rekla, nijednom. Nikome od njih.
Jer ne može moja jedna izjava prosvijetliti išta u njihovim glavama. Najbliže reakciji sam bila kad je jedan dječak cca 4god koji nije htio izgubiti tlo pod nogama a tata ga tjerao da zapliva pošto poto, mali mu odgovoriio nešto što nisam čula al je bila uvreda. A ovaj ga ni 5 ni 6 nego za glavu i potopio. Ostalo vrijeme su bili posvađani, stari je siktao: "samo jedan krivi potez, samo čekam, pa će biti policije i socijalne radnice zbog potapljanja". I 6mjesečna seka je isto dobila porciju namakanja. Svo vrijeme je urlala

Dobro, ljudi platili puno tisuća kuna taj godišnji, da se djeca kupaju u moru a oni neće ući. neće se smočiti, neće zaplivati. Motivirala bi ih i ja na razne načine (ko što uostalom jesam da zapliva bez rukavica- podmitila sladoledom kao nagrada za hrabrost) al koji bog izvode sa tim nasilnim namakanjem i što misle postići. Osim toga, incident koji pri tom nastane i kolaps odnosa je mučan za svjedoke.

I šta je "ispravno" u toj situaciji? Biste li takvim random roditeljima prilazili kakti pomirljivo i tobože s razumijevanjem (ne ovaj zadnji slučaj, ono je bilo baš za zvati službe) pa zapodjenuli razgovor u stilu: tako moja nije htjela pa malo po malo, implicirajući da je nasilje kontraproduktivno. Ili biste zarežali na njih. Ili ništa?

Viđala sam to ja i lani. Al ove godine sam prosto šokirana raširenošću pojave i vidjevši tih nekoliko težih slučajeva. Inače, nigdje drugdje u real lifeu nisam vidjela takav grozan odnos spram djece.
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom