Pogledaj jedan post
Old 05.01.2017., 01:17   #13
Hvala, sad mi je malo jasnije, mozda i dosta jasnije. Hvala jos jednom. A on sam u biti mislio na Estoniju a ne na Latviju, ali i to tek moram procitati ne ide mi bas citanje zakona najbolje jer sam brzoplet (tj nemma vremena nikad pa s euvijek zurim ) Mislio sam na Estoniju i one njezine E-citizenship fore.
Jer naime meni je dakle cilj naci drzavu gdje nema dvostrukog oporezivanja, a gdje je regulativa za obavljanje tih poslova kojima se ja želim baviti bolja (dakle "postojeća", ili labavija) u odnosu na hrvatsku gdje je regulativa nedoradjena ili nepostojeca ili oneogucava totalno te neke aktivnosti, ili ih prebirokratizira i tako onemogucuje.
Noralno bilo bi dobro i da firma ima sto manji porez na dobit, ne...

ALi ova tvoja zadnja dva odlomka me sada zbunjuju tj nemogu ih smjestiti u ono što dosad znam.
Naime ja paralelno s otvaranjem firme u inozzemstvu razmisljam i o otvaranju firme u Hrvatskoj (koja bi se opet bavila jednim drugim dijelom, trgovina na malo i veliko u Hrvatskoj is licno). I kada sam se raspitivao o tome - a ja naime nisma nigdje drugdje zaposlen, nezaposlen sam trenutno, svagdje je rečeno da je brutto osnovica za direktora 5.035
Evo po svim temama svi gotvore da je to tako. Ili sma ja krivo iščitao i/ili ljudi krivo govore.
A znam da sma naišao i na izvatku iz zakona na brojku od 7.739 kn, ali to nima tada razumio tj mogao povezati.
Sad to moram vidjeti sto je stvarno na stvari. jer cijelo vrijeme radim kalkulaciju, ako cu otvoriti doo u Hvatksoj, ija cu biti jedini zaposleni, da mi je osnovica 5035 (prije e bila 3000 ili koliko). Ne znam otkud sad 7,739, 2,5X više?? Ne znam nakoje se slučajeve točno odnosi prva brojka, a nakoje druga, i kakve veze ima što je firma u hrvatskoj ili u inozemstvu, za te cifre

Evo ga sad sam pronašao ovdje
Quote:
Tako sada prema čl. 21. st. 2. novog Zakona o doprinosima (Nar. nov. br.84/08.do 115/16.), osnovica za doprinose osiguraniku koji je istodobno kod poslodavca član uprave trgovačkog društva ili izvršni direktor trgovačkog društva ili upravitelj zadruge, za rad u punom radnom vremenu ne može biti niža od umnoška svote prosječne plaće i koeficijenta 0,65, što za 2017. god. iznosi 5.030,35 kn.
Zar ne bih bio i u inozemnoj firmi, istovremeno osiguranik i direktor tog trgovačkog društva. Tao bibilo i za inozemnu firmu.

A mogu se prijaviti i na pola ili na četvrtinu radnog vremena (čuo sam da se za hrv firmu, koja je nekakva takva prodaja na daljinu itd, mogu prijavit i na pol radnog vremena, zasto ne i za stranu firmu, ako taj dio podlijeze nasem zakonodavstvu).

A ja za sada jos ne znam hocu li otvarati dvije (jednu tu jednu tamo), samo jednu firmu (i gdje vbi ta jedna firma bila), ili nijednu. Tao da tu ima punno kombinacija. A pretpostavljam isto da nigdje nije tolko komplicirnao zatvaranje firme, kao u Hrvatskoj...

Takodjer, ako otvorim estonsku firmu, za primjer (ako estonija ima taj ugovor o izbj 2X oporezivnaja, dakle ja kao radnik podlijezem hrvatskim zakoniam, a firma što se tiče regulative za firme i poreza na dobit podlijeze zakonima ze države, ako dobro kontam.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom