Tema: Jagode
Pogledaj jedan post
Old 04.03.2012., 20:54   #291
nusko, gledaj na to ovak. bitan ti je svaki dan za raniji urod. moje iskustvo je slijedece; nije fora imati jagodu kad svim proizvodjacima dodje u rod. plastenicka da ti dodje i 14 dana ranije, kad ju bas svi nemaju, imat ce bolju cijenu. sjecam se da je meni cijena u punoj sezoni pala duplo, sto je prestrasno.

kad mi je dosla plastenicka-miss mi je bila zakon, cijena je bila bogovska. kasnije mi je padala svaki dan za kunu po kili, dok nisam dosla na nekih 8 kuna a troskovi su mi ostali isti. zato, ako niste pokrili jagodu odmah ju pokrivati jer jos nije prekasno. je kasno ali ne i prekasno. prije pokrivanja obavezno poprskati bakrenim pripravkom.

inace, ja sma na duzni metar otapala 3 grama crvenog kristalona. izracunajte duzinu reda i to je to. tko ima zasadjene dvorede, ide uduplo. i kraj price. folijarno-nemam rokovnik pa necu bubati na pamet. folijarno sam dodavala kristalon kad sam imala previse vlage u zemlji i kad je vec plod bio iohoho formiran.

NE ZABORAVITI NABAVITI KALCIJ. bez dodatka kalcija ste ispusili, ovo zapamtite. i ovaj savjet poslusajte. ( teta je ucila na greskama koje je skupo placala a to ne zelim vama, zelim vam dobar i kvalitetan urod, zdrav nasad i dobru cijenu. znam koliko radite).

nadalje, kad vec navucete foliju na jagodu, obavezno provjetravati i to kad se dignu temperature, poslije 9 sati. i drzati otvorene plastenike molim. paziti da ne dodje vjetar i ne odnese sve u vrazju mater. popodne plastenike zatvoriti. zasto to raditi? zbog visoke koncentracije vlage u zraku koja je opet stetna za sadnicu i potencijalno je leglo botritisa i ostalih nepotrebnih divota. nemojte biti lijeni provjetravati.

nadalje, zapamtite si i ovu sitnicu. kad skinete folije odnosno tunele, a to cete napraviti kad dodje trenutak za to, vodite racuna da niste zavrsili bitku s prirodom. neka folija bude u stanju pune pripravnosti zbog eventualnih mrazeva. da vas podsjetim, lane je pao mraz u drugoj polovici svibnja. znate li sto znaci temperaturni minus za jagodu? vasu propast. meni se na jagodi kao zastita od mraza najbolje pokazao agril. je posao, sa navlacenjem i skidanjem al pokazao se izvanredan.

sad se prisjecam da sam više od pola hektara pokrivala agrilom. tkanina naprosto grije biljku, samo ju treba sa jedne strane reda zakopati u zemlju a sve ostalo dobro zatvoriti da joj ne moze vjetar nista. jagoda se naprosto obuce u agril. da, prije svake zastite agril maknuti i ponovno ga navlaciti. veselo ali ucinkovito. kupite agril i napravite pokus. dojavite sto ste postigli.

i vazna napomena po pitanju agrila; pazljivo sa rastezanjem jer se lako kida. mozete ga pokidati jacim potezom nokta. dakle, pazljivo jer je skup. obzirom na cijenu ocekivala sam da mi nece pucati al dobro.

imamo jos kakvih pitanja? e da, provjerite si cijevi za navodnjavanje. voluharica ima ko u pricia one obozavaju plastiku. da ne bi bilo; pustio sam vodu a vode nema. ima, samo su izgrizene cijevi i voda curi kud hoce.
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom