Pogledaj jedan post
Old 24.10.2003., 01:52   #4
Quote:
Minatallah kaže:
Ok, znaci svestenik ne moze postati svestenik ako ije ozenjen?
Ali casne sestre su pokrivene i van crkve, ne samo u njoj. Na to sam mislila. Zasto se u Bozioj kuci pokrivate, a vani recimo ne?
Kad si rekla o poslusnosti, na koju poslusnost si mislila? Sto se tice odjece casnih sestara, nisam mislila na to zato sto je odjeca skromna, vec zast mora biti ista? Iste boje i stila?

Bice jos pitanja

Hvala Minam
Tacno tako, djakon (ucenik za svestenika) mora da se ozeni pre nego sto postane svestenik.

Casne sestre svojim monasenjem pristaju na jedan potpuno drugaciji zivot, nego sto je zivot mirjanki. One se potpuno odricu svog ega, svog ovozemaljskog blaga i teze samo tome da sto vise vremena provedu u molitvi ili neki opste korisnim poslovima. Znam recimo mladu devojku koja se zamonasila. U razgovoru sa njom sam je pitala, kakvi su njeni planovi. Odgovorila mi je da to pitanje ne moze da mi odgovori bez blagoslova njenog duhovnika. Ona se nalazila trenutno u fazi, kad je svoju volju potcinila volji svojih "nadredjenih" i time umanjivala svoj ego.

Dakle, one zive jedan drugaciji zivot nego sto je ostalih zena, a u taj zivot izmedju ostalog spada i njihova mantija, koju skidaju samo kad idu na spavanje.

Mantija ne mora biti ista. Treba samo da je skromna, prakticna. Ako je i ista, onda je to da bi se jos smanjio osecaj kod monahinje da se po odeci razlikuje od svojih sestara.Naravno, nije strogo propisano kakva mora da bude odeca, mislim da se time bave u nadglednici manastira, koji izmedju ostalog stvaraju i pravila ili Tipik manastira, po kojem se zivi u odredjenom manastiru. Ali to je nesto sto je vise lokalne prirode.
Minam is offline  
Odgovori s citatom