Tema: Sufizam
Pogledaj jedan post
Old 29.12.2003., 23:23   #56
Smile S imenom Allaha Svemoguceg, Dobrocinitelja, Milostivog

Quote:
Adura kaže:
1.Na dalje kaze se da sufizam nema veze sa Islamom.To Kalemaga, kao anti sufi prica.I ma koliko pricao (a pricalo se po 100 njak stranica po IB forumima i ostalim inim forumima o tome) Kalem-aga opet ide po svom.

Adura, kao i obicno na brzake da zakljucak. Zapravo, nije mi jasna ova tvoja konstatacija kada sam ja na IB-u pokrenuo topic koji se bavi ovom disciplinom/naukom za koju ovdje tvrdish da sam njezin antijevac.
Ja sam upravo govorio o islamskoj etici odnosno duhovnosti 'ilmu-l ihsan/ahlaq, a odstranio pretjerivanja i inovacije. Ako ti primjecujesh da sam negdje zanegirao neshto od islamskog nauka bice mi zadovoljstvo da me napomenesh. Mozda tebe bracika bune termini u kojima smo se (mozda) razishli. Kalem je napomenuo da se etika/duhovnost (a ti je nazivaj kako hocesh) moraju izucavati paralelno sa propisima vjere, jer ukoliko covjek tu bitnu kariku izostavi srce ce mu zakrzljati i duhovno ce malaksati poput El-Gazzalija, bio Bog s njima zadovoljan, u mladalackim danima. Razlog zbog cega se nisam usudio koristiti termin <<sufizam>>, jeste to shto je sufizam neshto zasebno od samog islama i tu se mora razgranichiti, te kako bih bio shto jasniji odlucio sam se za taj iskorak. Mislim da je Damir to fino objasnio. Zapravo, sve ce ti biti jasno ukoliko u mojim postovima umjesto termina <<'ilmu-l ihsan/ahlaq>> ubacish rijec <<sufizam>>. Pitao sam sufije da mi objasne kako se odbljesak budusticke nirvane, - uvedena doktrina fena- nalazi u konstrukciji termina Tesawwuf i josh nisam dobio pojasnjenje:

Ovo je na IB-u izjasnjenje orginalnih sufija:

"Tesavvuf, shto znachi:
Te - teoba za javne i tajne grijehe
Sa- safa (cistoca) srca
V- Vilajet (prijateljstvo) sa Allahom dz.s.
Fe- Fena Fillah (nestajanje) nestati da bi postao

O chemu ti govorish je Fena-Fillah, nestajanje u sjedinjenju. U pogledu operativnog gledishta duhovnog sjedinjenja do koga se dolazi snagom ljubavi prema Bozanskoj ljepoti, podrazumijeva da Bozanska priroda ispunjava sadrzajem ljudsku prirodu, a da je ljudska priroda okruzena Bozanstvom i utopljena u Bozanstvu. Posto se ovo stanje razmotri, vishe sa aspekta duhovnog nego teoretskog iskustva, treba rechi da svaka relacija predstavlja jedan aspekt sveukupnog iskustva chija je sushtina neiskaziva. To che rechi, Bog je prisutan u chovjeku, a chovjek je utopljen u Bogu.


Znash li ti mozda shta oko ovoga, jer ocigledno vec po 4. put ovo pitam, a niko se nazalost ne javlja.

mir & blagoslov boziji
__________________
"Vice iza glasa: "Bojte se Boga i dajte mu slavu jer doce cas suda njegova! I poklonite se njemu koji stvori nebo i zemlju i more i izvore voda!" /NZ: Otkrivanje, 14:7/
Nezamislivo je da covjek kome Bog da Knjigu i znanje i vjerovjesnishtvo – poslije rekne ljudima: "Klanjajte se meni, a ne Bogu!" – nego: "Budite Bozji jer vi Knjigu znate i nju proucavate!" /Kur'an, 3:79/
Isus odgovori: "Prva je: Slushaj, Izraele! Gospodin Bog nash jest jedini Bog." /Evandjelje po Marku, 12:29/

Zadnje uređivanje El-Kalem : 30.12.2003. at 00:05.
El-Kalem is offline  
Odgovori s citatom