Pogledaj jedan post
Old 12.09.2009., 00:10   #85
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Nemoj se praviti pametan, smije te tražiti osobnu kad god mu se ćefne ako ima bilo kakvo objašnjenje, a ima ga uvijek. Ako ništa drugo, činiš mu se poznat i ličiš na nekog propalicu koji krade staricama torbice pa je htio provjeriti. Pa ti nedaj osobnu i junači se. Ako mi ne vjeruješ nemoj dati osobnu sljedećem policajcu koji je bude tražio

Ovdje ti je friški zakon o Policijskim poslovima i ovlastima:
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s...7_76_1835.html

Članci 30. - 35. su ti vezani uz provjeru identiteta.

Pa članak 30. kaže:

(1) Policijski službenik provjerava identitet osobe:

1. koju treba uhititi, dovesti, zadržati ili uputiti nadležnim tijelima državne vlasti,

2. od koje prijeti opasnost za druge osobe ili imovinu,

3. nad kojom se obavlja pregled, očevid ili pretraga ili se poduzimaju druge zakonom propisane radnje,

4. koja se zatekne u tuđem domu, objektu i drugim prostorima ili u prijevoznom sredstvu u kojem se obavlja pregled, očevid ili pretraga, ako je provjera identiteta potrebna,

5. koja se zatekne u prostoru ili u objektu na kojem je privremeno ograničena sloboda kretanja, ako je provjera identiteta potrebna,

6. koja prijavljuje počinjenje kaznenog djela za koje se progoni po službenoj dužnosti ili prekršaja ili počinitelje tih djela, odnosno daje obavijesti o tim djelima,

7. za koju postoje osnove sumnje da je počinitelj kaznenog djela za koje se progoni po službenoj dužnosti ili prekršaja ili da je osoba za kojom se traga,

8. koja se zatekne na mjestu počinjenja kaznenog djela za koje se progoni po službenoj dužnosti ili prekršaja,

9. za koju je iz sigurnosnih razloga nužno utvrditi identitet,

10. koja bez opravdanog razloga prikuplja podatke o štićenoj osobi, objektu ili prostoru u kojem se štićena osoba nalazi,

11. na zahtjev službenih osoba tijela državne uprave te pravne ili fizičke osobe u slučajevima postojanja okolnosti iz točke 1. – 10. ovog stavka, ili ako je vjerojatno da je ta osoba povrijedila njihovo pravo.

(2) Policijski službenik je dužan upoznati osobu s razlogom provjere njenog identiteta, osim ako drukčije nije propisano zakonom.

Posebna pozornost na ovo pod (2), dakle razlog mora biti jedan od gore navedenih, ako nije i ne može biti onda je jasno da nisam dužan pokazati osobne isprave.
Jedine točke koje su imalo "labave" su 7. i 9., ali za 7. je nuždna osnovana sumnja, drugim riječima mora postojati neki dokaz, tj. očevidna činjenica koja dovodi do zaključka da sam ja ta osoba o kojoj se govori, tj. nije dovoljan policijski "predosjećaj". Dok mi za 9. policajac mora navesti sigurnosne razloge, jer to slijedi iz drugog dijela članka.

Hvala na linku na zakon.
__________________
NAROD HERVATSKI NEĆE TERPITI,DA TA SUŽANJSKA PASMINA OSKVERNJUJE SVETU ZEMLJU HERVATAH
Nightshade is offline  
Odgovori s citatom