Pogledaj jedan post
Old 11.04.2009., 23:39   #181
Nakon četiri (ili čak pet) čupanja mogu samo reći što sam naučio...

Svako dodatno čupanje samo pogoršava situaciju. Korijen tj. bazu nokta taj kirurški zahvat dosta promijeni tako da nokat svaki put raste u drugačijem smjeru što naravno nije poželjno.
Što se tiče pedikera, samo sam jednom bio kod njih pri početku problema, no kod mene to baš i nije imalo neki efekt jer je samo bio odstranjen taj djelić nokta +malo garamicina no stvari su se ubrzo vratile na staro, tako da o med. pedikera stvarno malo mogu reći, ali sigurno pomažu kada je problem još svjež...
Namakanje nogu je dosta važno, nokat tako omekša i takav je lakši za neke manje kućne tretmane... Od svih otopina koje sam koristio shvatio sam ovo;hipermangan možda dezinficira natečeno područje, no kod mene bi se samo obojalo stopalo i nokat, a upaljeno meso možda čak i dodatno nateklo no to sam primjenjivao samo prije prva dva čupanja... Kasnije sam odustao od toga i počeo koristiti otopinu soli i vode, a kasnije sam u to dodao i sapun(tekući ili obični), a dobar efekt ima i samo sapun u vodi...
Inače i dok ovo pišem, imam problema s noktom, a on traje točno zadnje dvije godine u kojima nisam posjetio niti doktora niti pedikera (što je poprilično glupo i riskantno i to nitko ne bi trebao raditi) zato što sam iz iskustva znao što me očekuje i da tako mogu u nedogled...
Kroz te dvije godine bol sam kontrolirao povremenim rezanjem bolnog vrška i koje namakanje no to je sve bilo poprilično aljkavo a i ta bol je kroz sve ove godine postala čak i neka navika...
Prije malo više od pola godine odlučio sam više pažnje posvetiti problemu i sada se stvari konačno primiču sretnijem završetku...
Ugl. nokat sam barem 2-3 puta tjedno namakao po sat-dva u toploj (ne vrućoj) vodi+sapun (nekad i +sol). Nakon namakanja i ispiranja nokat bi vatom i hidrogenom (H2O2) očistio i uz osnovni dio seta za njegu noktiju izvršavao mali zahvat. Naravno sav je pribor bio steriliziran alkoholom...
Uzeo bi komadić vate i oblikovao kuglicu promjera koji milimetar i najpogodnijim alatom iz pribora (u mom slučaju škarice sa tupim vrhom, nikako ne ošrim), taj komadić gurnuo pod nokat što bliže dijelu koji boli, ali nikad da nakon toga prst još više boli, nego jednostavno da taj komadić vate tamo stabilno stoji i da se do slijedećeg mijenjenja ne pomiče.
Nakon što bi taj komadić vate stavio na njegovo idealno mjesto, na prst bi stavio zavoj ( tj. dio komprese koju bi prerezao po pola ili koliko već odgovara) i omotao onim medicinskim selotejpom.
Nakon svakog namakanja (3-4 dana) cijeli postupak bi ponavljao, samo što je s vremenom komadić vate postajo veći i sve se više pomalo pomicao u stranu, prema dijelu gdje nokat bode meso (staru bih vatu naravno micao prije namakanja...).
Sada mi je nokat potpuno izoliran od mesa i lagano čekam da nokat izraste i još se više osamostali
Inače nokat mi je urastao na obje strane prsta, no sa tom vatom sada prst mogu stisnuti šakom i ne osjećam nimalo boli.
Oteklina se smanjila u velikoj mjeri, no u nešto manjoj nego što se smanjila bol pa ovim putem također i pitam zna li netko način za smanjenje toga...
U ovom dugom vremenu bilo je svačega, a jednom je čak došlo do toga da je nokat probio vrh prsta! Negdje oko pola centimetra od nokta u mesu je bila malena probijena rupa, pa mislim da je čak i to bila prekretnica.
Pa evo, što mislim da je važno je to da u svakom slučaju i svakoj prilici prst bude izoliran nekim sterilnim zavojem, da se noga redovno namače i čisti uz široku obuću što ljudi koji imaju taj problem ionako znaju
Meni je ovo (nakon mislim 7 godina) pomoglo i ovo preporučujem ljudima koji se i sami godinama muče s tim ozbiljnim problemom.
Kako je ovo samo post na forumu u svakom slučajuje pitajte svoga doktora ili pedikera za njihovo mišljenje ili savjet, a ako nemate nekih ozbiljnijih iskustava odmah krenite pedikeru i počnite to na vrijeme rješavati.
Nadam se da sam bio od pomoći i ako netko zna odgovor na ono pitanje o oteklinama koje sam postavio negdje u ovom omanjem romanu unaprijed se zahvaljujem.
flow-master is offline  
Odgovori s citatom