Pogledaj jedan post
Old 09.06.2011., 16:25   #1826
Quote:
Pika225 kaže: Pogledaj post
Prema novim smjernicama na VV gornja referentna vrijednost je 8.9
Hvala.

Quote:
Leda kaže: Pogledaj post
hm
otkud ti ovih 8mmol/L?
u petrovoj i vinogradskoj je ref. vrijednost za ogtt nakon 2h ovih 7,8 mmol/L, al mislim da pri tome ne rade razliku trudnice i ne-trudnice.
moj je bio 7,7 mmol/L pa sam zavrsila na dijeti.

Evo ovdje sam to našla. Čak sam pogriješila, nakon 2h prema ovome GUK ide do 8,5 mmol/L te ako je toliki ili veći, postavlja se dijagnoza gestacijskog dijabetesa.
Kod netrudnica granična je vrijednost ogtt-a nakon 2 h 7,8 mmol/L no za razliku od trudnica nekoga tko ima povišen GUK > 7,8, a još uvijek < 11,1 kažemo da ima netoleranciju glukoze nakon opterećenja, a ne dijabetes.
Prema preporuci SZO je gornja granica za trudnice 7,8 mmol/L nakon 2 h od opterećenja. S jedne strane je jednostavno jer se ne mora razmišljati o tome da li je netko trudnica ili ne te se propiše dijeta i prati. No, s druge strane pitanje je koliko ta hiperglikemija doista šteti trudnici i fetusu, odnosno, koliko je klinički značajna i drugoje pitanje koja je to vrijednost GUK-a u OGTT-u koja je doista povezana s kasnijim komplikacijama. Zbog tog je rađena HAPO studija koja je dala neke odgovore te sve imaš u linku.

Osobno, američki sistem mi se čini bolji koji za trudnice ima 2 testa, jedan od 1 h koji se radi svima i drugi od 3 h za sve s patološkim testom koji traje jedan sat te se tek onda postavlja dijagnoza GDM.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom