Pogledaj jedan post
Old 22.04.2014., 20:29   #80
Quote:
Sinji strijač kaže: Pogledaj post
Quotao sam samo tvoj odgovor na točku 6. forumaša "olujno nebo" i ako je on samo u toj točki u pravu, posve je opravdano uvođenje M-ATV u HV. Uostalom, kad sam se u jednom ranijem postu pitao gdje s tolikim brojem M-ATV, sam si mi odgovorio da je to mali broj koliko nam takvih vozila treba.
Tako je, broj M-ATV uopće nije prevelik ukoliko ih se iskoristi za ono za što su napravljeni. Malo više o tome što sam napisao ima u ovm postu: https://www.forum.hr/showpost.php?p=4...4&postcount=54

Quote:
Sinji strijač kaže: Pogledaj post
Ta ideja da se jedna bojna potrpa u M-ATV je valjda patka. Ja sam na temi "Forumašenje..." kalkulirao sa raspodjelom oklopnih vozila i predložio da se unutar bojni formiraju ojačane satnije u kojima bi pješaštvo bilo u M-80 ili AMV, a prateće borbene skupine (MANPADS, protuoklop, veza,...) u M-ATV. Uz to bi bojne imale formacijski pridruženu skupinu tenkova (ne znam da li to nazvati satnijom ili vodom), a izvan bojni bi bila još prateća skupina (ili bitnica) samohodnog topništva.
Ta ideja nije samo patka i o njoj se prilično ozbiljno razmišlja, ma što ti mislio o otme.
I sada si usro motku. Mudrovanje s ustrojima i izmišljanje tople vode. Satnija, pješačka, treba biti jednostavno pješačka satnija. Ojačanja dobija prilikom provedbe zadaće ukoliko je to potrebno i ukoliko za to imamo raspoloživih snaga, ali ustrojbeno satnija ne može i ne smije biti ojačana. Bojna naravno u svom sastavu ima paljbenu potporu, PO pa njima ojačava satije prilikom provedbe bojevih djelovanja, isto kako i brigada ojačava bojne ovisno o njihovj ulozi priliko provedbe zadaće. Sada bi mogli malo o M-ATV u postrojbama borbene potpore unutar manevarske (pješačke, oklopne, mehanizirane ...) bojne. Na njima mogu jurišati izvidnici, ali treba imati na umu da specijalizirana IFV ili APC vozila za izvidnike imaju daleko više senzora kojima je moguće osmatrati bojište, ali i M-ATV je iskoristiv u ovoj ulozi. U slučaju da ih stavimo u paljbenu potporu znači da na njih kačimo MB120 mm ili eventualno tovarimo MB 82 mm što ima smisla ukoliko prate pješačku postrojbu koja je na kamionima, ali tako što je malo nepraktično prilikom praćenja Patrije, M80 ili M84, obzirom da je za postavljanje paljbenog položaja potrebno neko vrijeme pa onda dok dođu elementi za paljbu ... uglavnom tu bi morala biti neka "samovozna" oružja ... S ovih kupola koje su na M-ATV nije moguće ispaljivati PO rakete, što znači da i te postrojbe uz pješadiju mogu biti na njima, ali uz bilo koje druge oklopnjake je to poprilično sporo i ne praktično ... Veza uz bojne na vozilima bilo koje vrste baš i nije potrebna na razini satije, nego isključivo na razini bojne za komunikaciju prema dolje i prema gore ...
Tenkovi u sastavu nekih neznam kakvih postrojbi. Tenkovi su udarna snaga kopnene vojske i najjače manevarske bojne su upravo one naoružane njima. Cjepkanje takvih bojni u neke skupine je u pravilu glupost. Upravo njih treba upotrebljavati kao nosioce udara, a ne dati nekim pješadinicima da se igraju velikih komandanata zapovjedajući s svoja 2-3 tenkića ... Naravno da je po potrebi, ukoliko situacija na bojištu to dozvoljava moguće i tenkove pridodavati pješaštvu kao ojačanje, ali isto tako pješaštvo može ojačavati tenkovske bojne. Ali raditi kemiju u ustrojima je ludost.


Quote:
Sinji strijač kaže: Pogledaj post
Troškovi uporabe takvih sredstava se racionaliziraju na način tako da se unutar postrojbi ostavi minimalan broj sredstava svih tipova radi redovnih vježbi, a ostatak se uskladišti ili čak i konzervira.
Je to je moguće napraviti. Samo prvo moramo nedje napraviti nadstrešnice ili hangare za 200+ takvih vozila...

Quote:
Sinji strijač kaže: Pogledaj post
Usput, i meni je palo na pamet ono pitanje koje je već netko postavio: mi po regionalnom sporazumu ne možemo imati više od 350 oklopnih borbenih vozila. A kad zbrojimo AMV i M-80 već smo iznad 350. Dodamo li razne BTR, BOV, LOV i sad naoružane M-ATV koji će očito imati i borbenu svrhu, ispada da ćemo ih imati preko 600.
Ovo je netko već pojasnio ...
Grga-os is offline  
Odgovori s citatom