Pogledaj jedan post
Old 07.01.2015., 06:25   #1
Predrasude o drugim nacijama, narodima

Potaknut time što sam već nekoliko puta vidio/doživio predrasude o jednoj drugoj naciji (Amerikancima) a pošto već dugo živim u SAD i pomalo sam i sam "žrtva" tih istih predrasuda (o Amerikancima) pokrećem ovu temu (sorry ali sličnu nisam našao, a tražio sam!).

Tema nije samo o predrasudama o Amerikancima, može biti o predrasudama o bilo kojoj naciji, religiji, rasi i sl. Mada ću ja početi temu o predrasudana o Amerikancima i nekim mojim iskustvima.

Dakle, dosta puta mi je rečeno da su Ameri debeli, glupi... kad sam prvi put doletio u SAD (u 90-ima, Clinton je bio predsjednik) te iste predrasude su postojale ali su bile manje naglašene.

Govorim iz iskustva, i mogu sasvim slobodno usporediti Amere i Hrvate. Proveo sam dovoljno vremena u obje države, među ljudima koji žive u njima... guglao, provjeravao...

Ameri jesu među najdebljim nacijama na svijetu no nisu ni Hrvati puno niže na listama pretilosti... no mnogi Hrvati se i dan danas rugaju Amerima da su predebeli - nije li to ono "rugala se sova sjenici..."? (nisu više ni prvi na svijetu u tome, sad su Mexikanci No 1.)

Ameri su po raznim listama i testovima zapravo inteligentniji od Hrvata, imaju bolje školstvo, edukacijske ustanove... no mnogi Hrvati im se rugaju da su glupi.

Generalno, predispozicija o debljini stoji ali predispozicija o gluposti ne. Statistika i moja osobna iskustva mi to govore.

Toliko za početak...
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom