Pogledaj jedan post
Old 15.09.2005., 19:32   #504
...

Imotski,

I ja sam uvjeren da će Andelko biti u stanju to da ućini... kad-tad. No i dalje ostaje nejasno kako to da mu je Glamoč nestao 1185, dok recimo planina Mosor ima vlastitu župu, kao i Klis koji se nalazi pod padinama tog Mosora... Biće valjda i dokaz o tom splitskom zaseoku Dlamoce. No, šteta je što je zbog takovih konstrukcija glavu izgubio jedan splitski nadbiskup. Andelko će proći bolje, nadam se.


Nego par sitnica za dragog mi kolegu Andelka,

- Dabinovićev stav se podudara sa tvojim stavom: Glamecani nisu bili izvorno hrvatsko pleme. Njihovo podrijetlo i etimologija neka ostanu po strani. Prvi hrvatski nalazi se javljaju tamo gdje imamo središte 12 hrvatskih plemena (zaleđe Zadra). Tek kasnije se javljaju spomeni župa na gornjoj Uni i gušća naseljavanja tih krajeva. Vidi rad Mirka Markovića.

- Kolega Andelko očito gubi iz vida slovo DAI. Prelasci mađarskih trupa u Srbiju preko neprijateljske im Bugarske su besmislica. Očito je da Mađari kontroliraju granicu sa Srbijom. Inače, nigdje se ne spominje umješanost Hrvatske u prelazak mađarskih trupa u Srbiju. Dapaće, Hrvati se uopće ne terete za ovo.

DAI jasno opisuje granice primorske Hrvatske prema Srbiji, navodeći da na strani planina (prema Dinari i Cincaru) ne prelazi županije Cetinu i Livno, dok je kontrola Imote dokaz granice prema Zahumlju, kojom su odvojili Srbiju od Paganije. Kao jedini susjedi primorske Hrvatske na strani planina navode se Srbija i Zahumlje. Uz to, LjPD spominje Luku, Plivu i Uskoplje, kao dijelove Srbije (Bosne), kao uostalom i sve rijeke dunavskog sliva unutar Budimirove cjeline koja se protezala do Vinodola. Čak su Franjo Rački, a poslije Nada Klaić i Tomislav Raukar bili svjesni da se Pliva ne može spominjati ni u kakvom hrvatskom kontekstu u doba pisanja DAI.

Andelka i Demona ne treba okrivljivati za neznanje, jer jednostavno nisu imali odakle da nauce povijest. Njihovi su ih slagali. Sisic je slagao za Pset, slagao za Tropolje, Vego je slagao za Glamoc itd... Umislili su da ovi autori znaju bolje od Porfirogenita, te su umislili kako bi kao granične županije morale biti spomenute Pset i Pliva... ali njih nema u opisu granice, a Pesenta i Pleva se moraju tražiti unutar granica Hrvatske.

Zadnje uređivanje Sasha_R : 15.09.2005. at 22:31.
Sasha_R is offline  
Odgovori s citatom