Pogledaj jedan post
Old 24.03.2009., 00:33   #17
Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
Ajde ti meni, kad si tako strašno pametan, objasni neke stvari o tom vrhunskom softveru:
- zašto uključivanje simboličkih varijabli u kod strahovito usporava izvršenje iako to nije slučaj u mapleu, čiji engine koristi i matlab za neke svoje računice?
Nisam tp primjetio.

Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
- kad smo već kod tih simboličkih varijabli, zašto kod njih nije definiran operator > i < ? Iako se to trivijalno zaobiđe - napravi se funkcija koja oduzme dvije varijable, pretvori rezultat u string u pogleda je li prvi znak neki broj ili -, jel to bilo tako teško napraviti ovima koji su pravili matlab? Naime ipak je riječ o prilično skupom komadu softvera!
Nebitno..gledam cijeli paket i njegove mogucnosti...a one su ogromne.
Gledao sam razlicite fiziklane simulacije na djelu u Matlabu...impresivno.

Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
A evo malo primjera o tome kako su se autori potrudili imenovati funkcije i njihove opcije na user-friendly način:

[z,p,k] = butter(n,Wn,'ftype') vraća polove i nule digitalnog filtra, pri čemu ftype može biti "high", "low", "stop". Funkcija može praviti i analogni filtar ali u tom slučaju odgovarajući argument nije "analog" kako bi čovjek mogao očekivati (obzirom da su ipak ovi tipovi pune riječi - high, low, stop) već umjesto toga treba napisati "s".
Nadalje postoji još jedna funkcija, buttap, koja vraća prototip analognong butterworth filtra. Zanimljivo je kako je jednom puno ime "butterworth" skraćeno na butter, a drugi put na butt!

Da stvar bude još komičnija, to skraćivanje naziva je provedeno kako se autorima sprdnulo, naime neke funkcije uopće nisu skraćene - npr. besselap, bilinear...
Ni s tim nemam problema...ne znam...mozda zato sto cesto programiram pa sam vec naucen da zapamtim gotovo sve stukture podataka nekog API-a.
No opet...subjektivan dozivljaj. Znam da matlab koriste u CERNu, Airbusu, BMWu, F1...da ne nabrajam...ogroman paket, beskrajnih mogucnosti.
Osobno zao mi je sto nemam vremena baviti se i sa matematikom i sa njime.
efodiks is offline  
Odgovori s citatom