Pogledaj jedan post
Old 27.06.2013., 01:18   #12
Quote:
tehuti kaže: Pogledaj post
Ako pričamo o teoretskom konceptu prosvjetljenja i promijenjenih stanja svijesti, onda se tu previše očekuje. Mislim da bi čak i moderni slobodni duhovnjaci trebali biti bar malo skeptični prema svim tim tobožnjim pogodnostima meditacije u smjeru nekakvih priča, dimenzija, posebno ako se priča o trajnim ciljevima i dosezima.

Ako pak pričamo o realnim pogodnostima meditacije, svakako se možemo referirati na neuroznanstvena, psihološka i medicinska istraživanja na polju meditacije i mindfulnessa. A tu nema priča i zabrijavanja. Ono što se već sad zna, je da konzistentno meditiranje kroz duže periode poboljšava mentalnu higijenu i potiče određene korisne fizikalne promjene, razine hormona itd... Također se po novijim istraživanjima pokazalo da meditacija, posebno mindfulness utječe i na kognitivne funkcije samo-regulacije, a to je ono što ljudima često fali: zdrava doza samokontrole. Onda su tu i utjecaji na tekuće pamćenje, memoriju, na opće zdravlje organizma itd, bilo preventivno bilo korektivno.

Daleko od toga da je meditiranje beskorisno i besmisleno, kao što kaže Happyning. Ali treba stvari ogoliti maksimalno od priče i onda vidjeti koje su tu potencijalne koristi, jer nije sve po nekom univerzalnom receptu, niti će svatko imati zagarantirane rezultate po nekakvoj šabloni.
Moj izražaj nije bio da je meditiranje beskorisno i besmisleno nego je totalno trošenje vremena. Što sa u biti htio prezentirati je da mi "Meditiramo" konstantno na neformalan nacin. U smislu dok mi formalno meditiramo jednostavno nam život prolazi! Zar šetnja nije predivna "meditacija" i još na svašta možeš naletjeti npr: nađeš 50 kn na travi , sretneš nekog koga nisi godinama vidio a baš ti u tom trenutku treba......beskrajno varijanti se može dogoditi. Ali dok se izoliramo u sobu, utihne sve ali misli su uvijek tu jer one su prirodna ekspresija života i ne treba ih tjerati od sebe, pusti ih i same ce spontano otici....
Happyning is offline  
Odgovori s citatom