Pogledaj jedan post
Old 04.12.2005., 21:19   #2
Re: mali tumac stranih pojmova :)

************************************************** *********

Quote:
-Isus

Isus (Isa mir s njim) prema učenjima islama je stvoren nadnaravnim začećem :

"A kada meleki (anđeli) rekoše: "O Merjema, Allah ti javlja radosnu vijest, od Njega Riječ: ime će mu biti Mesih (Mesija), Isa (Isus), sin Merjemin, biće viđen i na ovome i na onome svijetu i jedan od Allahu bliskih; on će govoriti ljudima još u kolijevci, a i kao odrastao, i biće čestit"- ona reče: "Gospodaru moj, kako ću imati dijete kada me nijedan muškarac nije dodirnuo?" - "Eto tako" - reče - "Allah stvara što On hoće. Kada nešto odluči, On samo za to rekne: 'Budi!' - i ono bude." (prevod Kur'ana 3:45-47)

Isus je bio božiji poslanik :

"O sljedbenici Knjige, ne zastranjujte u svome vjerovanju i o Allahu govorite samo istinu! Mesih, Isa, sin Merjemin, samo je Allahov poslanik, i Riječ Njegova koju je Merjemi dostavio, i Duh od Njega; zato vjerujte u Allaha i Njegove poslanike i ne govorite: "Trojica su!" Prestanite, bolje vam je! Allah je samo jedan Bog - hvaljen neka je On! - zar On da ima dijete?! Njegovo je ono što je na nebesima i ono što je na Zemlji, i Allah je dovoljan kao svjedok" (prevod Kur'ana 4:171)

Isus nije ubijen na krstu :

".....A nisu ga ni ubili ni raspeli, već im se pričinilo. Oni koji su se o njemu u mišljenju razilazili, oni su sami o tome u sumnji bili; o tome nisu ništa pouzdano znali, samo su nagađali; a sigurno je da ga nisu ubili, već ga je Allah uzdigao Sebi. - A Allah je silan i mudar" (prevod Kur'ana 4:157-158)

Islam je protiv deifikacije ljudi i davanja ljudima božije atribute. Jedan od savjeta koje je Muhamed (mir s njim) dao muslimanima je :

"Ne hvalite me pretjerano kao što je pretjerano hvaljen 'Isa, sin Merjeme" [/B]
Može li mi tko od Muslimana objasniti.Zbunjena sam.
Ovaj tekst se protivi sam sebi.Je li originalan?
brezovka is offline  
Odgovori s citatom