Pogledaj jedan post
Old 13.12.2010., 15:52   #14
Preneseno iz Australija!

https://www.forum.hr/showpost.php?p=3...postcount=5855

10.12.2010., 01:20 #5855

Allmir
Out everywhere

Join Date: Jul 2007.
Location: Tuzla (BiH)
Posts: 42

Pozz...

Znam i u potpunosti prihvatam kritiku što postavljam pitanje ovako precizno i direktno bez prethodnog čitanja teme gdje se vjerovatno spominjalo nešto o tome što ću pitati, ali ovih dana radim produžene smjene i jedva nađem vremena da uopšte sjednem za komp kući.

Imam par preciznijih pitanja koje zahtijevaju malo opširnije odgovore. Vjerujem da nije lako dati precizan odgovor, ali zaista bih bio zahvalan kada biste.

Skoro sam sreo jednog starijeg prijatelja koji je već u penziji, ali se jos uvijek aktivno bavi novinarstvom - pisanjem članaka i sl. na nekom informativnom australijskom site-u. Bio je odmoru u BiH i tako smo kroz priču došli do teme - ideje da ja nekako odem u Australiu. On je, meni čudno, optimista po tom pitanju jer dole živi preko 40 godina i poznaje neke ljude pa bi mi, kako on tvrdi, mogao pomoći.
I tako ja za to kratko vrijeme odradim sav moj posao vezano za papirologiju (sva službena dokumenta te završena škola i ceritifikati prvedeni na engleski i ovjereni - kod sudskog tumaca, te biografija). On je ovdje uzeo sva ta dokumenta i kada je stigao kući odnio je lično te papire u imigracioni ured u Brisbane City-u gdje on inače živi, te su mu se ta dokumenta nakon nekog vremena vratila gdje je dobio poruku da se svi zahtijevi-molbe za imigracionu vizu (ili koju vec) sada rade preko agenta-advokata za useljenje. I bez obzira na to on vjeruje da će sve biti u redu jer ćemo ponovo u februaru sada poslati zahtjev kada se vrati njegov advokat...I poslije toga opet ako me odbiju...Pa sve dok ne prođe

Dotle smo za sada stigli.

Moja pitanja su sljedeća:

1. Kakve su, realno sanse da ja sam sa 26 godina, solidnim engleskim jezikom, završenom srednjom školom gimnazijom i el.tehničkom te završenim naprednim kursom MS Office-a, završim dole u Australiju, odnosno u taj Brisbane City što sam u molbi naveo (tako mi on rekao jer živi u tom gradu)? Volio bih znati pravu situaciju i realnost da ne živim bezveze u nekoj lažnoj nadi.

2. I ako postoje neke ili čak i solidne šanse, koliko se dugo čeka otprilike na poziv-odlazak. Isto, da ne mastam bezveze kako ću već tamo u maju ili junu biti daleko odavde

3. Što se tiče zaposlenja, da li nas balkance sa samo završenom srednjom školom tamo sleduju neki loši, ponižavajući i slabo plaćeni poslovi, ili i mi mozemo tamo naci nesto kulturno i solidno?

4. Kakvi su inace uslovi za život kada su financije u pitanju. Kolika je prosječna ''mjesečna'' zarada nekog prosječnog - najobičnijeg i tipično plaćenog posla. Kada se oduzmu troškovi kirije, hrane, režija, gotivljenja i sl. može li uštediti šta mjesečno, pored tamo normalnog, a ne paćeničkog života. Može li se uštediti barem nekih 1000 AU dolara kada se svi osnovni, redovni i neredovni troškovi šivota ispoštuju.

Eto, najvise me zanima ta prosječna ''mjesečna'' plata i prosječna moguća ušteđevina uz normalan zivot tamo.

5. Jesmo li i tamo narod trećeg reda kojeg gledaju sa nekim ponižavanjem, ili se možemo i dole uklopiti sa ljudima koji tu žive, furati po diskotekama, upoznavati nove ljude za druženje... i sl. (koji zahtijevi covjece)...

Eto toliko...Znam da je previše pitanja i da neka zvuče kompleksna a i bezobrazna (furanje i tako to), ali me stvarno zanima i imam ogromnu volju da odem iz ove Bosne i da uz pošten i vrijedan rad-trud ''proživim'' šta.

Unaprijed hvala na odgovorima.
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline