Pogledaj jedan post
Old 10.03.2003., 13:03   #32
Quote:
manager kaže:
WORlock tko je tebe iznervirao?
Sta trabunjas o stvarima koje ne razumijes. Jedno od najboljih ministarstava je bas to koje si spomenio i ocrnio.
Pazi ovako, postoje uvjeti, kao i svagdje u svijetu, koje moras zadovoljiti da bi pokrenuo obrt. Ako ih ne zadovoljavas nemozes otvoriti i to je to. Sta si napao ljude bez veze. Da ti imas neku dobru ideju vec bi ti nasao nacin kako da to rijesis. Ovako prebacivanjem krivnje na drugoga samo sam sebe uzaud tjesis.

Pozdrav!
Tko me je iznervirao? Stavi se na mjesto prosjecnog gradjanina koji zeli zapoceti poduzetnicku aktivnost. Sto je to obrt, trgovacko drustvo, sto trebam imati od papira, prostora, strucne spreme, gdje te papire trebam odnijeti, od koga mogu dobiti te dokument, koliko to sve kosta, koliko cu placati poreza, doprinosa, clanarine u HOK-u...
To su sve pitanja na koje sam trazio odgovor! Pa gdje bih trebao naci odgovor vec u tom jebenom ministarstvu za obrt, malo i srednje poduzetnistvo. Pa jedan od razloga zasto ono postoji je i poticanje poduzetnistva i olaksavanje pokretanja novih firmi i obrta. Na zalost, kod njih nisam pronasao niti jednu jebenu informaciju koja bi mi koristila. Najkorisnije stvari sam nasao na www.hgk.hr, www.hrvatska.com i porezna uprava (brosura obrtnik koja je vec zastarjela).
Pa nisam ja pravnik da bih citao 20 zakona vezanih za otvaranje obrta sto mi se nudi od doticnog ministarstva. Jebe se meni sto oni imaju suradnju sa nekim svabama i sto imaju program za razvoj obrta do 2145 godine kad ja nemam obrt (ponavljam se).

Kazes, zakon je takav kakav je, i to postujem. Ispitao sam mogucnosti otvaranja obrta i oni mi nisu za sada povoljni i tocka. Problem je u tome sto sam za ispitivanje uvjeta potrosio dosta vremena, a oni su mogli sve relevantne informacije objaviti na WEB stranici ili u nekoj brosurici pa bih nedoumice rijesio za 15-ak minuta, a ne dana.
Da li je OK da u prvoj godini obrta moram, bez obzira na prihode od samostalnog rada, za doprinose izdvojiti cca 15000 kuna. Ne znam da li je to OK, ali znam da je to dosta novca za mene iako imam inzenjerski posao. Od prilike bih, da bi mi se otvaranje obrta isplatilo, trebao imati mjesecne prihode od oko 10000 kuna. Da imam tolike prihode ne bih radio u firmi vec bih se posvetio tom obrtu u potpunosti.

Manager molim te pojasni mi koje ja to stvari ne razumijem. Da znam u cemu grijesim. Mozda sam stvarno u zabludi, a da toga nisam svjestan.

Inace, svoju ideju ja ostvarujem, ali ce drzava imati malo manje koristi, a ja cu se morati postavljati prema klijentima na drugaciji nacin nego da imam firmu iza sebe.

Kome je u interesu ovakav ishod? Meni nije. Nije niti drzavi koja je izgubila potencijalnog postenog platisu poreza i ostalih davanja zato jer trazi malo previse.
WORlock is offline  
Odgovori s citatom