Pogledaj jedan post
Old 09.01.2014., 08:51   #203
Quote:
Bošnjo 44 kaže: Pogledaj post

P= rpm x T/7042 (KS)
Ova formula ti je obična kurčevina, barem u poznatom svemiru. Čak ni američka formula ne izgleda tako. Vidim, gradivo si fino savladao.


Quote:
koje gluposti, davno u ovoj raspravi prevaziđeni takvi primjeri razlike u masi, još kad je neko postavljao da je jedna od bitnih veličina: snaga/masi ili KS/kg

ja cijelo govorim čak o ISTOM AUTU i nastojim da to bude, i naveo sam Fabije, Polo, Clio, dakle razlike u masi su zanemarive, a ako i jesu između benzinca i dizela, takve su kakve su, ko jebe dizela, ne može i jare i pare, mora nešto "platiti", a to je u većoj masi

tako da ti je primjer OPET obična kurčevina, očekivano od tebe
Gle, momak, prvo postavljaš priglupa pitanja zašto je fabia dizel sporija za mizeran postotak od fabie benzinca, a imaju istu snagu. Elem, onda ignoriraš razliku u masi. Pa jasno da je auto koji je 5% veće mase ujedno 5% slabijeg ubrzanja. Kad ti se objasni da je to zbog mase, onda kažeš da je to kurčina i da te teorije padaju u vodu i postaš neki primjer tablica kojeg, kao što ti je i Wonder objasnio - nitko ne gleda.

Kako drugačije objasniti da je masa bitan faktor u "jednadžbi ubrzanja" ako ne karikiranjem preko tenka. Šteta što nisam našao one kipere za otvorene rudnike što teže milijardu tona i imaju nuklearku za pogon.

Ako sjedneš u auto koji ima 900 kila, uz pretpostavku da imaš 100 kila (k'o svaki normalan muškarac, jelte), dakle, auto ima ukupno 1000 kila pa onda ubrzaš od 0-100 za 10 sekundi - to je lijepo. Povedi onda još djevojku sa sobom, dakle, auto sad ima 1100 kila - radi se o istom autu iste snage (da ne aludiram sad na jednu konjsku snagu više od tvorničke), a ubrzanje od 0-100 više nikako ne može biti 10 sekundi. Štoviše, da si probao 0-100 na rezervi pa probao ponovo nakon full tankiranja, rezultat bi opet bio slabiji.

Što je onda čudno u tome da je fabia dizel sporija od fabie benzin, a eto - imaju istu "vršnu" snagu... Ti si se čudio, ne ja, ili bilo tko drugi.

I nisi odgovorio na pitanje kojeg je postavio Tomy-87. Budi čovjek pa nemoj to preskočiti.

Uostalom, kad navršiš 18 i sjedneš u pravi auto, možda će ti neke stvari biti jasnije.
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline