Pogledaj jedan post
Old 02.11.2011., 14:53   #214
Quote:
LudaPtica kaže: Pogledaj post
O prebivalištu i uobičajenom boravištu
Kao što vidiš, prebivalište nema veze s mjestom boravka (kako si ti to nazvao "mjesto u kojem prebivaš") već sa vlasništvom/posjedom.
Obrati pažnju na: Boravak u stanu nije obvezan.
Pa ja sam govorio o prebivalistu a ne o boravku, naravno da prebivaliste ne mora imat veze s mjestom boravka (nije to jedno te isto). I kod mene su prebivaliste i boraviste dvije razlicite adrese.

Rasprava je malo besmislena ukoliko kolega forumas ne pojasni sto ga uopce zanima. Ja pretpostavljam da mu nije toliko bitnoj el rezident ili nije nego gdje po zakonu treba platit porez, a biti "rezident" je za to samo jedan od relevantnih faktora.

Zakon o prebivalistu kaze "Prebivalište je mjesto u kojem se građanin naselio s namjerom da u njemu stalno živi.". Pojam prebivalista je prilicno zbunjujuc jer ovisi po kojem zakonu ga utvrdjujes pa taj isti zakon govori i o "utvrdjenom" prebivalistu kojeg u RH ima svaki drzavljanin RH, dakle cak i oni koji u zivotu u RH nisu ni bili.

Quote:
Ako odjaviš prebivalište, onda ni osobnu iskaznicu ne možeš imati
Da, naravno. Ali ces i dalje po zakonu o prebivalistu imat utvrdjeno prebivaliste (po cl. 3 tocka 6. zakona o prebivalistu) no u smislu poreznih zakona vjerujem da to utvrdjeno prebivaliste nije bitno.

Quote:
mda, radi se samo o ovome - ne možeš
Nek kolega forumas objasni malo detaljnije sto ce mu uopce nerezidentni status, meni se cini da mu to ionako nije previse bitno. Barem da kaze jel se radi o nekoj "normalnoj" drzavi ili se radi o UAE, SADu ili tako nekom drzavom s kojom nemamo ugovor.
Ja nisam strucnjak za prebivalista i boravista, zato o pisem AFAIK. Meni su na MUPu rekli da iz same definicije prebivalista (dakle nastanjenej s namjerom da se tamo stalno zivi) iz prirode prebivliasta proizlazi jel to prebivaliste ili nije. Dakle mogu ja imat prijavljeno prebivaliste u RH, ali ipak je zakon "jaci" i prebivaliste se (valjda u slucaju procesa) utvrdjuje ne po onome sto sam ja negdje prijavio nego se utvrdjuje u mjestu koje sam naselio s namejrom da tamo stalno zivim. Dakle ja mogu imat i 10 prijavljenih prebivalista ali to ne znaci da cu i u ocima zakona zaista imat 10 prebivalista. Ja stalno nailazim na to da se u smislu opceg poreznog zakona za prebivaliste uzima ono a stanom (doduse kakva je to glupost, znaci ako imas kucu onda ne spadas pod to) tako da vjerujem da ima nesto u tome, iako bi me zanimalo kako bi to sve skupa izgledalo kad bi zista doslo do nekakvog procesa.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom