Pogledaj jedan post
Old 06.04.2011., 14:54   #52
Quote:
Hicky kaže: Pogledaj post
neznam dal sam dobro svatil, al hoćeš reči da nisu?
kolko je meni poznato, zadovoljan radnik ( dakle, radnik o kojem poduzeće brine, kojeg razvija, u kojeg ulaže, koleg stimulira i nagrađuje ) je danas jedan od najvrijednih kapitalnih dobara...barem u civiliziranom svijetu/gospodarstvu, di poslodavci osjećaju neku društvenu odgovornsot.
Dapače lome da početnicima olakšaju život
U svakoj bolje plaćenoj branši sa "dobrim" radnim uvijetima imaš ogromnu konkurenciju i prema početnicima se ponašaju kao potrošnoj robi. Čak i u deficitarnim zanimanjima.

Quote:
ako si "ufurana" u poslovni svijet, a vjerujem da jesi, onda bi ti trebalo biti jasno da SVAKO ulaganje ispočetka generira više troškova nego prihoda, odnosno korisnosti.
npr - isplativost ulaganja u novo postrojenje će se pokazati tek u srednjem ili dužem roku, kad se svi parametri za njegovo funkcionalno iskorištavanje "poslože"...u većini slučajeva će početni troškovi debelo premašivati prihode.

i sad pitanje - zakaj bi s radnikom trebalo biti drugčije? pa i on je vrsta kapitala kojeg tek treba, u dužem razdoblju, uplodit ( ne doslovno )...a ne da se očekuje da ćemo na određeno radno mjesto odmah instalirati stručnjaka koji će, ko po šabloni, kvalitetno odrađivati radne zadatke.

jedna od biti studiranja je da ti ipak omogući kvalitetniju i bolju starnu poziciju, a ne da kreneš od posla koji može obavljati bilo koji nkv-ovac.
"ufuran"
I normalno da većina ulaganja nije odmah profitabilno ali poanta ulaganja je procijenit koje će eventualno bit. Kao što sam rekao, šta ti vrijedi "ulagat" u radnika godinu dvije da ti on ode taman kad postane produktivan jer ga netko plati više a tebi ostane račun njegovog "školovanja".

Quote:
čak sam u nekolo navrata imal priliku čuti da se poslodavcima više isplatilo uzet friški kadar pa ga iskovat po svom ukusu - napravit od njega radnika koji bude prilagođen potrebama i poslovanju njegove firme, nego adaptirati nekog prekaljenog kandidata sa iskustvom koji sa svojim dosadašnjim saznanjima, stilom i načinom rada se ne uklapa u poslovnu filozofiju koju ta imaginarna firma provodi.
Yup, ovo mi zvuči kao "potrošna roba". Radiš nebitan posao (jer da je kritičan nebi zaposlili nekog bez iskustva) ili nešto novo da se smanji trošak investicije, pa se brzo nađeš u nebranom grožđu i izmišljaš toplu vodu jer nemaš iskustva, za siću i ubijaš se od prekovremenih da "netko od tebe napravi radnika".
To je skoro managment klasik
I onda se kojim slučajem dođeš žalit na stanje pa ti odgovore "Dobro, sad kad ste mi to rekli ja ću učinit sve što mogu da se situacija popravi, u međuvremenu se vi vratite na posao i prepustite sve to nama"
Ono prije toga managment nije imao uvid u situaciju ? Sad si im otvorio očio i sad će sve bit super

Ne kažem da nećeš napredovat i učit, ali to nije ni najmanje glamurozno i uvijek je tu korist poslodavca na prvom mijestu a ove ideje o tome kako si ti nekom na prvom mjestu ti je managment BS da se što manje buniš dok crnčiš za slučaj da imaš neke druge opcije.

Mislim nije to sve tako crno, ono radiš učiš i onda dođeš u poziciju da više nisi tako lako zamijenjiv ali fantazirat o tome kako će netko ulagat u tebe a ima već sposobnog kadra, bez nekih garancija (da si već neko vrijeme radio za njih npr.) i caka (loša pozicija, rano vrijeme, novac) je čisto naivno.

Quote:
lakše je posadit novu sadnicu, negu jednom koso izraslu izravnat
Pa i rekao sam par godina, ne dvadeset, radnog iskustva. Tu je puno lakše procijenit rizik i znanje a radnici su još uvijek itekako "prilagodljivi".
wiseen is offline  
Odgovori s citatom