Pogledaj jedan post
Old 05.02.2017., 19:18   #75
Quote:
Tupson kaže: Pogledaj post
OK,sve kako si napisao
ALI
zasto onda nasi recimo ne ulete u partnerstvo s nekim, recimo Mađarima u dil,oko streljiva,barem da se malo nesto potegne,recimo nesto se šuškalo sa Slovencima oko avijacije,( ne znam sta je s time i dokle je to doguralo)mene pati-boli, što imamo mogućnosti a nista se po tom(po meni strateški za drzavu) pitanju nista ne poduzima,svi u okolici nesto rade jedni mi NIŠTA,
evo ljudi ja sam spreman pitati nasem min.Krstičeviću on ima sluha,čovjek je od profesije,pa majku mu ako on ne progura imamo i Medu(min branitelja) i "Ante tunolovac" je tu,pa valjda će netko shvatiti da smo žedni,ne zamjerite mozda previse osobno k srcu primam neke stvari,ali boli me,boli,a mozemo,
Glavno načelo investiranja je da u partnerstva ne ulaziš ako ne moraš. Želiš maksimizirati profit i razvoj a minimizirati troškove i rizike. Najbolje partnerstvo je s vlastitom državom ako ima sposobnih ljudi. Nažalost, u RH je država najsporiji platiša, ima službenike s najnižim kompetencijama, organizacija je komplicirana i restriktivna a koncentracija moći odluke potpuno raspršena. Sve suprotno od onoga u privatnom sektoru gdje opstaju samo najkompetentniji, gdje su odnosi jednostavni i orijentirani na profit, gdje su plaćanja promptna i ako jednom netko ne ispoštuje riječ prekida se suradnja. Privatno samo jedan čovjek, žena ili odbor odlučuju o bitnim stvarima, nema natezanja da se ne zna tko je glavni.

U trenutnoj situaciji kakave je u Hrvatskoj trebalo bi više stvari potaknuti. Prvo, organizirati izravnu komunikaciju i razjasniti model odlučivanja. Tog trenutno nema, vidi u postu iznad da ponekad ljudima nije jasno niti tko u državi odlučuje. Drugo, nema razvojnih analitičara i planskog dogovaranja, što je nepojmljivo za jednu takvu suvremenu europsku državu. Konačno, administracija je toliko neučinkovita i restriktivna da bi bilo bolje i lakše pokrenuti parafiskalni i paraformalni model razvoja nego se držati formalnih zakona. Recimo, u Americi je sličan problem pa sve razvojne projekte guraju preko parafiskalnih i paraformalnih organizacija, kao Skunkworks na primjer. Potpuno je nepojmljivo da postoji u RH parafiskalna institucija tipa Agencija za civilno zrakoplovstvo koja uzima milijarde kuna od hrvatskih građana kroz nekoliko godina a da nitko u Vladi nema pojma što se tamo događa te koji je smisao tako suludog troška uz potpunu neučinkovitost. Posao koji radi dotična institucija s devedesetak zaposlenih (i plaćama u prosjeku od oko 20ak tisuća kuna mjesečno) mogao bi obavljati jedan ured u nekom ministarstvu s pet zaposlenih osoba. Evo primjer Češke, gdje je broj aviona desetorostruko veći, sve izvrsno funkcionira, a broj zaposlenih je skoro desetorostruko manji. Zato su Česi kupili Gripen a Hrvati su potrošili bar kojih dva potpuno opremljena Gripena samo na rad dotične agencije čiji je direktor svojevremeno javno izjavio da oni nisu dovoljno kompetentni i da zato loše rade. Kad bi se srezali svi suludi troškovi administrativnog sustava u RH, vjerojatno bi s tim novcima Hrvatska mogla kupiti dvadesetak najmodernijih nadzvučnih aviona. Međutim, to bi teško bilo izvedivo zato jer u takvim Agencijama i nekim djelovima državne uprave sjede ljudi koji su zaposleni po kriterijima veza velikih stranaka; HDZ, SDP i HNS. Misliš li da bi Damir i Ante bili dovoljno jaki takvima se suprotstavit? Uz svo dužno poštovanje, ali to nije vrsta borbe i terena na kojem se oni znaju boriti.

Nisi jedini kojem smeta ovakav način nestimuliranja proizvodnje u RH. Ali teško da će se puno toga promijeniti dok god izvršnom vlasti upravljaju birokrati umjesto osobe iz privatnih sektora. Pa više je jedan Tihomir Orešković napravio kao premijer za RH nego ijedan drugi u povijesti: smanjio dug države za milijarde eura, rasteretio restrikcije državne uprave prema privatnicima te potaknuo gospodarski rast. Neki se znaju smijati da je RH izašla iz recesije onda kad je pala Vlada, zato jer su ljudi i građani konačno mogli raditi bez da ih netko iz državnih institucija maltretira. Evo ti primjer i Zdravka Marića, vrhunski stručnjak zato jer dolazi iz privatnog sektora. Stoga su Damir i Ante isto promjena na bolje, ali samo će vrijeme pokazati koliko mogu napraviti u tom području.
AntoLogicni is offline  
Odgovori s citatom