Tema: Jakost sunca
Pogledaj jedan post
Old 19.05.2017., 15:27   #8
Stos je u tome da ne mjeris jakost sunca, ako na zemlji stavis solarni panel direktno u sunce i mjeris kolicinu energije (i tako preko cijele godine da usporedis rezultate), vec mjeris jakost filtera atmosfere. Konkretnije, iz toga ne mozes rekonstruirati aktivitet sunca preko godine. Iako sunce variira u intenzitetu zracenja, tu na zemlji kolicinu energiju, koju absorbiramo stojeci direktno u suncu odredjuje gotovo iskljucivo nagib zemlje (jer odredjuje duzinu puta kroz atmosferu) te gustoca i sastav atmosfere u datom trenutku. Solarna konstantna na zemlji (absorbirana energija po m^2) variira +/-3% vec iz samog razloga, sto smo u zimi blize suncu nego u ljetu, vec je to veca varijacija nego varijacija aktiviteta sunca, koja je izmedju maksimuma 2009e i minimuma 2002e na primjer jedva 0,1%.

Interesantno, da sam si jucer jednu zapalio na suncu (traperice i kratka majica), te primjetio nakon pola minute, kako za peti mjesec neocekivano jako me sunce "udrilo", pa otisao u hlad. Mislio sam da se radi vise o subjektivnom osjecaju, posto je jos prije par dana pogotovo u jutro i pred noc bilo bas hladno (juzna Njemacka). Nesmije se i zaboraviti, da sunce trenutacno stoji znatno vislje nego na primjer u sredini kolovoza, te ako je atmosfera bas takva kakva je, mozda cak i nije samo subjektivan osjecaj.
C. F. Gauss is offline  
Odgovori s citatom