Pogledaj jedan post
Old 27.09.2017., 14:28   #1321
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Kolicinski sam sigurno procitao najvise abstracta, sigurno tisuce i tisuce... jer ipak su kratki a nerijetko su i jedino oni dostupni (full text naplacuju...)..Daleko najcesce sam citao na PubMed bazi.
Npr kad se radi o receptorima za opijate vjerojatno sam procitao skoro sve dostupne abstracte koji se ticu funkcije nekog iz te obitelji receptora pogotovo ako se tice zivcanog sustava. Kod toga mi je bitno bilo vise uociti uzorak pa su mi abstracti za to super. Ako bi mi nesto bilo sumnjivo ili odskakalo od uzroka ili necega vec ili me bas zanima onda bi pokusao uci u detalje ako su dostupni. Za kappa opioid receptor mislim da i jesam sve na pubmedu procitao u nekom trenutku prije koju godinu (nema ih puno, tek nedavno se "razestilo" po njima) i u pravilu bi ulazio u detalje ako su dostupni negdje jer mi je taj receptor da ne duljim sad zasto - nainteresantniji.

Zatim, radovi koje u pravilu citam cijele su "metastudije". Obicno super pokrivaju neko podrucje, razne smjerove istrazivanja unutar njega, sazeta teorijska pokrica za njih, zatim i relevantne studije i trenutne pronalaske po smjerovima. Ako su svjezijeg datuma daju jako dobar pregled toga sto se trenutno radi i gdje se moze ocekivati kakav pomak. Nekad budu malo poduze ali su uglavnom super za procitat..

Znanstvene portale slabo pratim.... nisam ja sad nesto redovit u tome da imam takve navike, to je vise na mahove... valjda kad sam manicniji.. ili imam neke ideje ili slutnje... zapravo nikad nisam siguran sta bude kronoloski prije od tog dvoje, kokos-jaje fora.

Osim toga dosta sam recimo koristio i wikipediu.. Tamo su neke stvari super organizirane za to moje dangubljenje, npr kad istrazujes funkciju receptora za opijate imas navedene linkove na sve poznate full/partial agoniste, antagoniste, inverse agoniste i slicno, nerijetko i one koje su tek oktrivene i testirane na zivotinjama ili slicno, od tamo pogledas sta pise za supstancu, pa onda mozes skociti na pubmed citati pojedine studije....

To s tim "istrazivanjem mozga" je za mene krenulo od te neke "psihonautike"... a posto sam programer valjda nekako citajuci te materijale uocio sam nekakve uzorke pa je to onda nekako preraslo u neki pokusaj razumijevanja uma ili barem nekih dijelova svojim "programerskim" okvirom razmisljanja.. tako nekako... dangubljenje
Nije dangubljenje, dalo bi se to objaviti u nekom sustavnom obliku (kao neka edukativna aplikacija za narkofile, recimo ). Kad čitam tvoje postove o tim stvarima imam osjećaj da si mogu 'izmjeriti' razine tih stvari u mozgu, ali što vrijedi kad zaboravim za mjesec dana koji je opiod koji.

Inače sam bila fan portala dok si na gugletu mogao postaviti početnu stranicu tako da ti objavljuje vijesti iz odabranih izvora. Pa dok drugi piju kavu uz Daily Mail, ja si fino gledam Science Daily i sva sam si važna. Sad mi se to više ne da, ali odem nekad na Academia.edu vidjeti što je novo u mojih četrdesetak polja interesa, ali rijetko dođem dalje od naslova. Imam besplatnu verziju budući da sam škrta davat pare samo da vidim tko me je i gdje citirao.

Na portalima sam zadnji put bila kad sam probala dokučiti zašto imam napadaje tjeskobe kad trebam napraviti bilo kakav plan i skužila da je za te svinjarije zaslužna amigdala, koja mi je i po nekim drugim pokazateljima prilično disfunkcionalna. Članak mi je bio malkice sumnjiv pa sam išla vidjeti istraživanje... da skratim, jel znaš prevesti ovo na ljudski jezik?

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4340753/
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom