Pogledaj jedan post
Old 17.02.2017., 21:09   #77
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Ograničava te činjenica da netko unaprijed zna što si odabrala. Ako to unaprijed netko zna onda tu nije moglo biti slobode jer je moralo biti tako. Ne znam da li je moguće da to ne razumiješ? Nemam ja ništa protiv da ti vjeruješ u to ali bar priznaj da je logički besmisleno.
Ako nastavljaš o božanskom znanju govoriti iz vizure jedne antropomorfne PERCEPTIVNOSTI, onda ćeš uvijek biti u problemu. Svejedno, ono što sam već prije pisao, trebalo bi biti dostatno da se vidi kako nema logičke kontradikcije. Više od toga nemam za dodati.

Budući da se ne volim igrati s antropomorfizmima koji to nužno jesu ukoliko se govori o savršenoj dobroti, sveznanju i svemogućnosti, radije biram put koji misli kako su u Bogu sadržane sve mogućnosti.

Nisi u potpunosti u pravu kada tvrdiš kako sve velike monoteističke religije tako definiraju Boga. Sama činjenica da ti tražiš definiciju Boga, znači da si Boga razložio na druga misliva štostva. Ako nam već treba kopula "je", onda je Bog ono 'biti samo'. Naravno, postoje problemi i s ovakvom koncepcijom.

Da bi se 'o' Bogu moglo početi misliti pa kasnije i misiti (ne više 'o') nego Boga samoga, po meni, najbolje je ući u 'platonističke' autore. Dakle, ne više nekakva skolastika ili suvremena apologetika, nego Platon, Proklo, Anselmo, Bonaventura, Ivan Duns Škot... Tako da prije nego što počnemo lupetati definicije počnemo misliti ispravnije. I ti i ja i svi mi.
__________________
Non piu andrai, farfallone amoroso.
mirandola is offline  
Odgovori s citatom