Pogledaj jedan post
Old 14.05.2011., 07:58   #58
Quote:
OOOOOOO kaže: Pogledaj post
ovako..zanima me da li mi netko tko se razumije moze ocitat nalaz vratne kraljeznice,vazno i hitno mi je a dr mi je nangodisnjem cijeli drugi tj

blaze reducirana fiziloska lordoza cervikalne kraljeznice
trupovi cervikalne kraljeznice odrzane su visine.aiv prostori ocuvani
dorzalna interkorporalna linija prati se kontinuirano
promjene unkovertebralne artroze od visine C4 do C6 kraljeska


Prva rečenica znači da je blaže izravnata kralježnica u vratnom dijelu (normalno je malo savinuta) - može biti stvar držanja ili ako imaš bolove stvar antalgičnog položaja, odnosno onoga u kojem te manje boli.
Druga i treća rečenica opisuju uredan nalaz, odnosno da nema pomaka trupova kralježaka naprijed ili nazad što bi moglo dovesti do nestabilnosti ili pritiska na kralježničnu moždinu.
I.v. prostori su uredne šririne, što je bitno jer degenerativne promjene diskova započinju sa gubitkom širine tih prostora i promjenama na pokrovnim plohama kralježaka što nije opisano, a na kraju mogu dovesti do hernije diska (iako se zna dogoditi da do hernije diska dođe i kod uredne širine tih prostora to je manje vjerojatno, osobito što nema drugih promjena - inače se hernija diska ni ne vidi standardnom snimkom nego je potreban MR).
Ove promjene unkovertebralnih zglobova koje su opisane su prve degenerativne promjene koje se razvijaju na vratnoj kralježnici i nisu neuobičajene u kasnim 20-tima, tj. ranim 30-tima (ako se ne varam tu si negdje s godinama). Mogu pritiskati na živce i dovesti do problema (npr. bolovi u rukama), ali nekog posebnog liječenja i nema, eventualno fizikalna terapija i vježbe .
Gerta is offline  
Odgovori s citatom