Pogledaj jedan post
Old 09.10.2003., 01:05   #16
Australija je usvojila metricki sustav jos negdje u 70-tim. Mi koristimo metre i Celziuse. Ali jos uvijek, kada pitas nekoga koliko je visok, dobijes odgovor u stopamam i inchima.

Da, nas dizajn kuca je smijesan. Zato i je gradnja relativno jeftina. Rupe u zidu od opeke se naprave tako da svakih par metara ne stavis zbuku izmedju 2 cigle. Ideja je bila da se omoguci cirkulacija zraka i sprijeci kondenzacija vlage. Mi smo topli kontinent, iako ovo jos nije nista kako je gore na sjeveru ili u unutrasnjosti. Untutrasnji zidovi su napravljeni od tzv. giprocka. Giprock je 10mm debela gipsana ploca, na cijim je povrsinama nalijepljen papir. Stropni giprock je malo deblji, 13mm. To ne smijes niti ruzno pogledati, da ga ne razbijes.
Ipak, izuzmemo li slabe termicke karakteristike, osjetljivost na lomljenje i upijanje vlage iz zraka, zidovi od giprocka nisu uopce losa ideja, samo kada bi iza njih bila izolacija. Povrsine od giprocka su savrseno ravne, lako se sastavljaju i boje. Izmedju resetke i cigle lako se mogu provuci kablovi i u zidu lako instalirati uticnice.

Imali smo jednu godinu sa ocajno puno kise. Skoro je cijelu godinu padala, po nekoliko dana u tjednu. Kada je takvo vrijeme, po zidovima se pocne hvatati plijesan, pogotovo iza ormara. U nasoj prvoj kuci, zid koji je bio na juznoj strani (znaci nikada na suncu), bio je ocajan. Tim prije sto je tamo jos i dodatnu sjenu pravilo jedno veliko drvo. Kada mi je pukao film, skinuo sam gipsane ploce i stavio izolaciju od staklene vune u okvire. Na to sam stavio aluminijsku foliju, i onda to sve opet pokrio plocama. Ne samo da vise nije bilo plijesni, vec je ta soba postala najtoplija prostorija u cijeloj kuci, unatoc velikom staklenom prozoru koji je imala na istocnoj strani.
Kazu da se 90% topline gubi kroz strop, ali i onih 10% sto ode kroz zidove, jako je puno.

Kada bi kod nas temperature isle na -15^C, sigurno bi se i kuce drugacije gradile.
Ja sam zivio 2 godine u Californiji, i tamo se rade tanki zidovi, jer su temperature jako slicne ovima u Sydneyu. Zapravo zidovi su jos i tanji, jer ih rade od debele sper-ploce. Segmenti zidova su prefabricirani sa vec izrezanim urezima za prozore i vrata. Unutrasnji zidovi su napravljeni od gipsa nanesenog na tanku drvenu resetku. Na vanjske zidove se onda stavi neka vrsta smedjeg pak-papira i na to mreza sa sitnim okama (chicken wire). Na to onda stave zbuku. Nebi nikada rekao da je zid zapravo drven. Krovne opeke su od drveta. Sve se to tako radi zbog potresa.
BladeRunner is offline  
Odgovori s citatom