Pogledaj jedan post
Old 06.04.2017., 23:03   #58
Quote:
ubačeni element kaže: Pogledaj post
Stvar je u tome što ima puno stvari koje moramo riješiti prije toga. Razmišljanje o koloniziranju susjednih planeta je slično ko da razbijaš glavu oko toga kuda ćeš na more, a kuća ti gori. Postoji neki prioritet rješavanja stvari.
Dobar primjer. Kad ti kuća gori, bježiš negdje drugdje, ne držiš sve stvari u jednoj kući. A kada je sva civilizacija u jednoj kući, samo je pitanje vremena kada će se ta kuća uništiti...

Quote:
Negdje sam čuo ili pročitao pravilo koje kaže da civilizacija koja nije u stanju riješiti probleme na svom matičnom planetu, nema šta tražiti u svemiru. Ne sjećam se di sam to čuo ili pročitao, ali nije ni bitno. Pravilo je sasvim na mjestu. To sam zapravo želio reči svim upisima na ovoj temi.
To je u principu teorija evolucije. I tu nemaš pravo stavljati ograničenja jer ako je život uspio doći iz mora na kopno i opet natrag, jednako vrijedi i za civilizacije koje se mogu širiti svemirom.

@Gauss
Glede koronarnog izbačaja mase, mislim da nije jedina šteta pad električne mreže. Kudikamo veču štetu bi izazvao radio bljesak sličan onome kod eksplozije A bombe. Dovoljno da nas vrati u kameno doba.
Mehanizam je sljedeći. Zamislimo Zemljino magnetsko polje kao divovski mjehur. Zamislimo da u taj mjehur udari drugi mjehur (kao da se je dio Sunčevog magnetskog polja otrgnuo i pogodio Zemlju). Čitavo Zemljino polje bi se zanjihalo. Ako se sjetimo magnetske indukcije, nije teško zaključiti što bi to značilo za našu el. mrežu. E ali tu nažalost nije kraj. Električni proboji bi uzrokovali radio bljesak koji bi izbacio iz funkcije i svu ostalu elektroniku. Preživilo bi samo ono što je zaštićeno Faradayevim kavezom. Naša civilizacija potpuno ovisi o elektronici jer su i svi podaci odavno u elektronskom obliku. To je samo jedan aspekt takvog katastrofalnog događaja. Šta bi to značilo za naše društvo je druga priča. Padaju mi na pamet scene iz Mad Maxa.[/QUOTE]
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom