Pogledaj jedan post
Old 08.07.2009., 01:27   #17
Quote:
shamantrixx kaže: Pogledaj post
Ne možeš suditi o "mojoj logici" na temelju tvoje pretpostavke da je umjetnost dio kulture.
Lako za to da je to samo moja pretpostavka, ali malo je slozenije od toga


Quote:
Prve naznake umjetnosti nalazimo u južnoj africi, i stari su oko 75.000 godina. U tom su trenutku ljudski jezik, agrokultura i današnji koncept kulture bili tek slabo vjerojatna evolucijska mogućnost.

Ako je umjetnost koncept star 75.000 godina, to znači da se umjetsnost pojavila barem 50.000 godina prije akvizicije jezika i izuma agrokulture.

Kako onda dovraga umjetnost može biti dio nečega što se pojavilo tek 50.000 godina nakon umjetnosti?

Da... možeš reći da će novinnski članak umjetničku izložbu uvrstiti među kulturna zbivanja, jer svaka kultura prepoznaje umjetnost kao specifičnu formu ekspresije, ali upravo zato što je umjetnost komunikacijska platforma na kojoj se kasnije razvio i jezik. Jezik je bio preduvjet za otkriće agrokulture i nastajanje koncepta podjele poslova. Tek to dvoje postaju platforma za ono što ti danas zoveš kultura.

Dakle, umjetnost nije kultura, neovisno o tome što je kultura nusprodukt umjetnosti. Kultura je zapravo "nauka o ponovljivoj preciznosti" i "sustavnoj organizaciji prostora".
Na temelju cega ti mislis da je samo to kultura? Samo ponovljiva preciznost i sustavna organizacija? Po mojem kultura ukljucuje sve sto je covjek stvorio, dakle i inidividualne oblike preispitivanja postojecih normi, stavova, vrijednosti - ono sto obicno radi umjetnost- to je isto dio kulture, jer nastaje u okviru kulturnog konteksta, sluzi se simbolima neke kulture i govori nesto o toj kulturi. Ako je tvoja definicija ovo sto kazes, jasno mi je odakle nas nesporazum. Po mojem tesko da mozemo govoriti o pojavi umjetnosti prije kulture, jer cim je covjek nesto nacrtao na zid pecine s namjerom da to vidi neko drugo ljudsko bice, to je vec bila kultura.


Quote:
Sljedeći jednostavne norme ponašanja - ti se ponašaš kulturno. Umjetnost nije ponovljiva, i stvaranje nečega sljedeći određene norme ili pravila se zove masovna proizvodnja... ili reproduciranje (ponovljiva preciznost).

Jasno... reprodukcija umjetničkog djela sama po sebi nie umjetnost. Umjetnost je upravo neponovljiva i originalna... potpuno različito od ponovljive preciznosti kulture ophođenja, stanovanja, konfekcijskog odjevanja ili uzgoja biljaka u sustavno organiziranom slijedu postupanja i točno definiranom prostoru.

Nadam se da je sada jasnije
Ma joj...kad govorim o kulturi ja ne mislim na kulturno ponasanje, primjecujem da se ovdje cesto brkaju te dvije stvari, mozda zato jer zapravo i nije jasna jezicna veza među njima. Dakle, ne mislim na kultiviranost ()nego na kulturu kao oblike ljudske djelatnosti i postojanja.

Zadnje uređivanje Lila_sun : 08.07.2009. at 01:30. Reason: tipfeleri
Lila_sun is offline  
Odgovori s citatom