Pogledaj jedan post
Old 11.11.2009., 21:49   #12
Quote:
TIGR kaže: Pogledaj post
Taliri sa SF\X\ oznakom su tz. restrike ili ponovni kov koji se upotrebljavao kao tz. trade coinage ili trgovski novac.









Ne bih se slozio. Cini mi se da si malo pobrkao pojmove. Oznaka S.F. kod talera sluzi kao pomoc prilikom identifikacije mjesta kovanja, ali za razliku od drugih novcica svoga vremena ne navodi grad u kojem se to radilo, vec imena zvanicnika odgovornih za kovanje novca u tom mjestu. Simbol S.F. je originalni znak i koristi se jos od 1780, i oznacava imena dva cinovnika zaduzena za kovnicu novca u Guenzburgu, Tobiasa Schoebla ( S ) i Josepha Fabya ( F ). Nakon sto je kovnica novca u tom gradu zatvorena, taj simbol su koristile kovnice u Milanu, Veneciji i Becu. U vezi saltirea, vec sam objasnio da se on koristi jos od 1753 i da X nema nikakve veze sa ponovnim kovanjem. U vezi talera kao trgovackog novca, on je to zvanicno postao tek 1857 dekretom Franje Josifa.






Quote:
Mišo369 kaže: Pogledaj post
Evo mog. Nađen je u Bosni, u kući srušenoj u ratu.








Dobro, idemo redom. Fibula na obversu novcica je ovalna, izduzena i sa biserima, te prema tome pripada tipu III. Stit na njegovom reversu je tip C. Potpis na obversu je S.F. Saltire pripada tipu e. Raspored pera na repu orla na reversu novcica je 1-3-1. Broj bisera u diademi na obversu je osam. Broj malih bisera ( smjestenih izmedju velikih bisera ) u kruni na reversu je pet. Dakle, tvoj novcic nazalost nije u grupi onih visoko vrijednih. Prema dostupnim podacima on spada u grupu najcescih, a samim tim i najmanje vrijednih kovanica, te se kao takav klasificira u tabeli rijetkosti novcica pod tip C ( najcesci taleri koji se mogu naci na trzistu ). Takvi novcici su veoma brojni i kuju se jos od 1853, najcesce u Becu. TIGR je po mom misljenju iznio realnu cijenu koju bi mogao dobiti za njega u slucaju da odlucis da ga prodas. Takodje, zelio bih da naglasim da nisam u stanju da tacno klasificiram tvoj novcic zbog nedostatka podataka. Naime, da bih to ucinio morao bih da imam tacne dimenzije i masu kovanice, kao i sliku ruba novcica kako bih mogao vidjeti natpis na njemu. Sa dostupnim informacijama sam mogao samo da odredim koliko je on rijedak i neke osnovne informacije o njemu. Tvoj novcic pripada grupi kovanica koja ima oko 15 tipova i jos nekoliko pod-tipova i spada u grupu sa oznakama H49a - H70. Iako nisam potpuno siguran mislim da on pripada tipu H57, kovanom u Becu u periodu od 1930 do 1950. Ako zaista pripada ovom tipu, natpis na rubu novcica bi trebao biti izuzetno grubo i nedelikatno izradjen, a dijametar kovanice ce biti ispod 40mm.





Evo kako izgleda jedan novcic tipa H57:



















Takodje, postoji jedna neobicna stvar kod tvog novcica. Njegov potpis je S.F ( dakle, bez tacke iza slova F ), a trebao bi biti S.F. Natpis koji stoji na tvojoj kovanici ne postoji na obicnim novcicima. Iako mnogi novcici imaju razlicite defekte, nisam siguran koliko je ova cesta i kako ona utice na njegovu cijenu. Mozda bi ipak trebalo da konsultujes nekoga strucnijeg od mene, jer ja ne znam kako i koliko greske prilikom kovanja mijenjaju vrijednost novcica prilikom prodaje.



Nadam se da sam ti pomogao.
Gilles de Rais. is offline  
Odgovori s citatom