Pogledaj jedan post
Old 22.01.2004., 10:12   #11
A da ti te emisije ne shvacas prebukvalno?
Slazem se da ima dosta gluposti za cuti ali iz tudjdih iskustava se mogu cuti i pametne stvari ili barem pouke koje ne moraju biti u skaldu sa "ponudjenim" odgovorima.

Inace , ne slazem se s tobom da su geni jedini dovoljni da bi se bilo dobar roditelj. Svijet se mijenja, drustvo takodjer, djeca rastu u drugim okruzenjima i sutuacijama u kojima se ne mozemo uvijek prepoznati i onda je dobro cuti probleme drugih roditelja da bi covjek bio pripremljeniji na to sta ga eventualno ceka .
Ne mislim pri tom na odgajanje po recepturi jer u to ne vjerujem buduci su i svako dijete i svaki roditelj razliciti ali ako nista, covjek ima prilike vidjeti jako nakaradnih porodicnih odnosa i iscasenih pogleda na odgoj sto eto moze preventivno uticati da ni u afektu ne kazemo ili uradimo nesto slicno.
Doduse, odje kod mene nema tih americkih emisija koje spominjes , osim Operah ponekad ali takve su emisije i namjenjene odredjenoj klijenteli koja ce ih gutati o cem god pricali.

Meni se cini da si malo povrsno shvatio/shvatila znacenje prijateljskog odnosa sa djecom.
Naravno da je vazno njegovati prijateljski odnos sa djecom ali to nije kako se cesto prikazuje i kao sto mnogi vjeruju labav odgoj . Druga je stvar sto mnogi time opravdavaju nedostatak vlastitog angazmana i misle da je neodgajanje neka moderna predagogija.
Do pravog prijateljskog odnosa dolazi s vremenom a prethodi mu jasna roditeljska uloga, uzor i povjerenje a ne strahopostovanje.
Moja je ambicija kao roditelja biti prijatelj svom djetetu - narocito onda kada mu kao roditelj/hranilac budem manje potrebna.
A prijatelj nije onaj koji samo gleda/slusa i slijeze ramenima nego netko tko uliva dovoljno povjerenja da mu kazes sto te muci i ko je dovoljno uzoran da od njega imas sto cuti . Mislim da je to samo jedan plus roditeljstvu koje samo u sebi vec nosi odredjeni autoritet.

Inace, slazem se da je najveci problem danasnjih roditelja da ne znaju jasno povuci granice. Od prevlikog psihologiziranja cesto puta zaborave na zdrav razum jer nebrojene emisije i savjeti cesto puta od njih umjesto dobro potkovanih naprave nesigurne roditelje
Mil@ is offline  
Odgovori s citatom