Tema: Norveška
Pogledaj jedan post
Old 28.12.2005., 21:53   #11
Što se tiče slažem se sa aastonom i svima onima koji su pohvalili Norvešku. Prvi puta kada sam ih susrela mislila sam da su hladni, nedruželjubivi i itd. Međutim, u upoznavanju Norvežana je ispalo da su druželjubivi, nisu uopće hladni, svi znaju engleski jezik i to praktički od 0-100 godina. Uvijek nađeš Bosance, Hrvate i itd, i to možeš odmah primijetiti. Prema strancima su izuzetno tolerantni. Oslo nije neki veliki grad, ali je čist i uredan. Nitko te neće pogledati čudno ako kupiš samo jednu jabuku. Od znamenitosti koji se mora vidjeti su: njihovu palaču, parlament, Holmenkollen, skijaški muzej, poluotok Bigday, jezero, šume. A i okolica Osla. A vjerujem još dosta toga, njihovu protestansku katedralu. Sve je pristupačno invalidima a najviše što mi se svidjelo je da se malo koriste autom, a što više gradskim prijevozom. I da kod njih imaš tjedne, mjesečne i dnevne karte i karte za danas. Što se toga tiče jesu skupe, ali se zato isplati uzeti jer ti vrijede i za tramvaj i za bus i za metro i za brod. Što se tiče hrane, imala sam priliku jesti hranu na jednom njihovom fakultetu i što me je oduševilo je da je bila hrana -njihova norveška a to je krumpir i meso, zatim vegetarijanska hrana i hrana za islam i normalna miješana europska hrana. Za svakoga ponešto. Vole puno pješačiti, baviti se planinarenjem, sportom i to stvarno iskoriste. Neobično je to šo je more, ali je bljutavo i hladno.
Što se tiče vremena, događa se da kod njih zna biti toplije nego kod nas. A što je najbolje uvijek će te svi pitati otkuda dolaziš-objasniti gdje je Hrvatska i da to nije grad u BiH je malo teže. Ali kada dođu kod nas, oduševe se. I da, kod njih se trgovine ne otvaraju prije 9-10 h ujutro, a sada ne znam kada se zatvaraju i nedjeljom ne rade trgovine. Kruh dođe 20 kn. Ali, zato dođeš na odmor i njima je ovdje sve 50% jeftinije. I što je najbolje, nigdje im se ne žuri i uvijek svugdje stignu koliko su smireni. I ništa ih ne živcira. I najvjerojatnije ćeš morati naučiti norveški u roku 3 mjeseca, ali to je bar po meni jedna velika mješavina engleskog, njemačkog,talijanskog, francuskog i ostalih jezika.
Uglavnom, grad u kojem bi voljela živjeti.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom