Pogledaj jedan post
Old 08.05.2007., 16:30   #2
Quote:
Ba-Bon kaže: Pogledaj post
Razmatram mogućnosti raditi kao Freelance IT konzultant u inozemstvu....
pa me zanima kako biti isplacivan a da izbjegnem kompliciranu papirologiju i naravno neplatim previse poreza.

Naprimjer imati tekuci racun u nekoj Banci koja nece proslijediti podatke poreznicima o mojim primanjima.
I koliko je to legalno.....?

Znam je preko vlastite firme jednostavnije i da se mogu opravdavati troskovi i dnevnice i slicno ....
Ali stvar je sto se radi o povremenim ugovorima i nema smisla toliku papirologiju obavljati.

Da li itko ima otvoren račun?
Koja je procedura kod otvaranja?
Jesu li to neke posebne banke?
Jer ono što nadjoh na internetu su nekakvi posrednici koji uzimaju veliku proviziju i zahtijevaju velik depozit.


Da li sam dužan plaćati porez švicarskoj ako sam stranac?
Da li Švicarske banke stvarno čuvaju tajnost podataka o mojim primanjima državi čiji sam državljanin?

ovako kako si ti to postavio/pitao - nije legalno
porez ne trebas placati u Svicarskoj (odnosano tamo gdje otvaras racun)

ako bi bas gledali zakon - "trebao bi ga" platiti gdje radis - u zemlji kamo ces ici raditi kao FreeLancer (obicno se otvori neki obrt pa onda mozes od ukupnog incoma odbiti sve troskove...to i nije bas nesto komplicirano)

porez se placa samo jednom (ako ga platis tamo, nemoras ga platiti u RH)
znaci ako porez platis gdje radis, kasnije kada uvodis taj novac u RH trebao bi imati potvrdu da si vec platio porez (nekakvo porezno izvjesce) i neces imati problema
prije (do prosle godine) su se provjeravale uplate na racune u hrvatskim bankama iz inozemstva samo cifre vece od 100,000kn
sad je potrebno navesti kakva je to uplata, place mogu ici na tekuce racune, ostale uplate trebaju ici obvezatno na ziro racun

posrednika - ako tu mislis na agencije ima razlicitih (pogotovo onih koji ce ti pomoci izbjeci placanje poreza), proviziju uzimaju obicno oko/cca. 3% po transakciji
ali isto tako neki od njih traze neki iznos za kvartalno (svakih 3mj.) vodjenje racuna (uplate/isplate) - opet cca.200-250Eura
agencije se razlikuju i ovisno od kuda dolaze (gdje im je sjediste - kakvi su tamo zakoni)

svaka banka uvijek cuva informacije o klijentima (od njih ne trebas ocekivati nikakve probleme)

naravno da ima nacina da izbjegnes potpuno placanje poreza - ali ako ces kasnije zeliti kupiti neku nekretninu u RH...mogao bi imati problem dokazati porijeklo novca (koje na kraju uneses u RH)

racun (npr. u nakoj banci u Svicarskoj) mozes otvoriti vrlo brzo, ali moras prvi put otici tamo - kasnije podizati novce mozes i iz RH
znatizeljan is offline  
Odgovori s citatom