Pogledaj jedan post
Old 18.07.2003., 15:44   #6

Da li liječnici sanjaju električne ovce

Razvoj kompjutera je do sada uvijek bio u korist liječnika i bolesnika. Da li će u budućnosti korist imati samo bolesnici?

Mogli bismo doći do jednog stupnja razvoja tehnologije da se zapitamo zašto bi uopće liječnici postojali, osim možda da tu i tamo nadziru strojeve? I da budu psihijatri.

Medicina je uglavnom egzaktna znanost. Bolest zahtijeva postavljanje dijagnoze, a ova pak određuje primjerenu terapiju.
Već danas se dobar dio dijagnoza potvrđuje izvlačenjem manje ili više očitih zaključaka koje su nam podastrijeli strojevi. Ispituju nam sadržaje svih tjelesnih tekućina, snimaju nas sve detaljnije i, na kraju krajeva, uvelike pomažu.

Kompjuteri se, kao i njihov softver razvijaju strelovitom brzinom. Uostalom, vani se već eksperimentira s programima koji pokušavaju olakšati liječnicima postavljanjem točne dijagnoze iz relevantnih podataka. Nije da su se do sada proslavili, ali...
Kompjuterska revolucija je tek započela.

Što li će liječnik biti za 30-ak godina? Unositi će, recimo, relevantne podatke o pacijentovoj bolesti na zaslon svog računala i gledati što mu ovaj predlaže kao najtočniju dijagnozu.

A za 50 godina? Hoće li korisnik kupiti taj, sada još razvijeniji softver, i kući utipkati što mu je? Kao sada test-trake za trudnoću. Operacije? To je za robote. Ljudska je ruka previše nesigurna i predstavlja prevelik rizik za bolesnika. No zato su 70% svih liječnika psihijatri.

Svjetska zdravstvena kaže da će u 21. stoljeću psihičke bolesti cvjetati, postati naš najveći problem.
Nema veze. U 23-em stoljeću će i roboti imati svoje psihijatre.


__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom