Tema: Sloboda
Pogledaj jedan post
Old 06.10.2007., 19:20   #9
dali ja slobodnom voljom pišem o slobodnoj volji.u većini stvari sa sviješću dolazimo i do mogućnosti odabira ali ovdje opet neznam ako odaberem npr. suprotno od onoga što mislim da je slobodno dali je ili nije slobodno, ustvari je po nekoj logici više neslobodno sa samim razmišljanjem o slobodnosti toga.možda, što bi nas dovelo do toga da je ono čovjekovo nagonsko bilo najispravnije. ali većini ostali stvari za čovjekovu pravu odluku se smatra upravo suprotno ono razumsko.kad pogledamo malo bolje potpuno slobodna odluka uzima i to razumsko kao neki kriteriji jer je i to razumsko dio nas pa i zapostavljanje toga je nesloboda. društvo se mora temeljit na postojanju slobodne volje. može li čovjek normalno živjet sa sviješću o nepostojanju slobodne volje.zanimljivo je ovo dali može neko tko misli da slobodna volja ne postoji zakljućit da nema slobodne volje.odnosno kad bi to uzeli kao toćno to bi bio zapravo jedini bljesak za kojeg bi mogli tvrdit da ne njega nije uvjetovalo nešto što bi poništavalo sami zakljućak ili da je to samo konaćan slijed nekakvih razmišljanja naravno sa nekakvim uplitanjima ali na kraju sa zakljućkom da je to ipak točan rezultat razmišljanja ćime bi to bila jedina slobodna istina a za koju znamo da je slobodna ili možda neznamo što ipak ostavlja sve otvorenim i dalje nedokućivim. evo ja mogu mislit da je ovo napisano slobodnom voljom što je dovoljno za moje vjerovanje u slobodnu volju. jednostavno je i najčešće najbolje.
i nakraju nisan ništa reka.
KVAN is offline  
Odgovori s citatom