Pogledaj jedan post
Old 20.05.2017., 16:09   #7
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ako se citat ne pojavljuje nigdje izvan regije, možemo biti prilično sigurni da je izmišljen. Mnogi falsifikati potječu sa srpskih sajtova, i to ne samo oni političke naravi. (Npr. budalaštine o Tesli.) No, masovni kopipejst je učinio svoje tako da je teško pronaći tko je prvi slagao.
Najranija upotrebu tog citata koju sam našao je na hrvatskom sajtu, od istog autora (sada pokojnog), 2009.

Quote:
Logika tipa - fašizam je oblik totalitarizma, a mnoge države koje su deklarativno težile komunizmu zapravo su bile totalitarne, pa bi citat mogao biti istinit - jako je nategnuta, u najboljem slučaju.
Slažem se, to je non sequitur. Neka su i totalitarnije, svejedno ne slijedi da im se može oduzeti AF, kao u citatu.
Jedino ako bi "K" podveli kao pod-pojam pod "F" (kao generički). Ali to ne znam da je itko tako "rastegao" pojam fašizma? Osim možda Trotzkog. Za Arendt sumnjam, ali ne mogu isključiti. Znala se ona kadkad i zanositi (nekad i dosta "ulijevo"). Svejedno, bila je politički mislilac od formata, za razliku od političkih ideologa i kotra-ideologa. Zato me citat iznenadio.

Quote:
Laž je laž, falsifikat je falsifikat i onaj tko u raspravi posegne za takvim "argumentima" automatski gubi kredibilitet. IMHO, svakoga tko upotrijebi taj citat trebalo bi prozvati da precizno navede izvor (tj. konkretno djelo, intervju i sl. ) jer u ovakvim slučajevima teret dokazivanja nije na tebi nego na njemu.
Ne uzimam ja taj teret, nego me zanima porijeklo citata, ako nije originalna umotvorina dotičnog, kojoj je htio dati veći značaj. Na žalost ne govorim francuski, jer tamo bih najprije potražio autora.
Inače, pogrešno pripisivanje je nekim zemljama utuživo (pravo na nepaternitet, i post mortem). U Hrvatskoj mislim da nije.

Zadnje uređivanje Baltazar : 20.05.2017. at 16:25.
Baltazar is offline  
Odgovori s citatom