Pogledaj jedan post
Old 23.09.2017., 06:28   #56
Quote:
Sadokann kaže: Pogledaj post
Tako je, svaka regija ima svoje posebnosti. Primjerice mentalitet.
Sirenje horizonata znaci primjecivanje i prednosti i mana, i dobivanje slobode za kritickim pogledom na svijet oko sebe.
"Sranje u tanjur iz kojeg jedeš" sasvim sigurno nije ukazivanje na nedostatke, na koje i turisti ukazuju, vec bas nedavanje svog maksimuma kad je u pitanju pristojnost i ophođenje prema gostima.
"Sranje u....." je podosta točan opis nečega šta se dešava kada nisi pristojan jer ti si u uslužnoj djelatnosti, a broj jedan u uslužnoj djelatnosti je osmijeh i ophođenje ergo sereš u tanjur iz kojeg jedeš.

O mentalitetu mi možemo govoriti do sutra, ovdje ja govorim o građanskoj misli, ono šta su Zadar i Dubrovnik imali kroz povijest (posebice Dubrovnik) i to se vidi i dan danas šta znači da su bez obzira na taj "ludi" mentalitet postigli neki građanski uspijeh kroz svoju povijest (Dubrovnik i revolucionarni u nekim zakonima ispred svog vremena), neki pomak prema naprijed, dalje od moje selo malo i samo to znam i moje je selo najjače i najljepše i ajmo sada cvike na glavu, mobitel u ruku, boli me k..... za ljude koji mi donose lovu od koje ja živim, sve mi ide na živce, najjači smo .......
Građanska svijest će uvijek usmijerit taj mentalitet i držat ga u kontroli i dok građanska svijest ne dođe imat ćeš to šta imaš u zemlji, krenući od zapošljavanja nesposobnih ljudi preko veze ( da su bar sposobni i da se radi punom parom , ajde neka se zaposle ali kada se ništa pod milim k .... ne radi a prima se masna plaća, plaća koju dobivaju zahvaljujući privatnom sektoru koji crnči dan i noć za kikiriki da bi se jedva prehranio dok on ili ona u kancelariji ili na pultu za informacije ne rade ništa za 6000+ kuna i još misle da imaju neku moć......), poslovnog odnosta gdje se uvijek nešta mora ispod stola dogovorit i podmitit ( u visokom poslovnom svijetu uvijek ima usluga ali ne na takav način koji je ovdje, seljačija teška, da ti ne pričam o primjerima koje znam iz prve ruke gdje reginalni centar se mora izgradit , propada investicija jer lokalni šerif to koči zato jer si nije dovoljno love spremio u đep, to je bilo prije cirka 15 godina), kočenja napredka u ime nesposobnog poznanstva.

Šta se tiče mentaliteta o kakvoj ti to hladnoći sjevera pričaš ovdje, priče za malu djecu.

I nemoj mislit da su ljudi na sjeveru ko roboti, i da ti je pristojnost slabost pojedinca, odi živi malo u bilo kojem većem gradu u Europi ili svijetu i vidjet ćeš da je to svugdje tako u velikim sredinama, to je jednostavno ljudska zaštita od nepoznatog i da bi vidio ljude u svom elementu moraš biti u njihovom krugu povjerenja...... I zato sam ti rekao, primjeti raznolikosti i uključi taj svoj mozak, ta stvar ti se već sada dešava u Splitu i uskoro ćeš osjetit razliku od Splita prije 30 godina i sada.

Da se vratimo na temu, upravo zanemarivanje povijesne ostavštine koje je zbog prošlog sistema i bilo namjerno zatrto u interesu nove nacije Jugoslavije, te nesposobnost svih hrvatskih vlada do sada da uvede društvo u moderan svijet i da donese napredak zemlji , ekonomski , kulturni, socijalan, oslikava današnje stanje "na terenu" u svim granama u Hrvatskoj iz kojeg ćemo se mi čupat još jedno 20 godina, ako svijet ne nestane za 7 kako se danas u novinama priča
Cobra_hehe is offline  
Odgovori s citatom