Pogledaj jedan post
Old 18.09.2012., 15:24   #20
Quote:
bottleofpills kaže: Pogledaj post
Da, ali to je onda riješen zadatak na potpuno krivi način. Osim toga, otkud ti znaš na prvu, dakle nakon što pročitaš zadatak, da je 0,1% pomnoženo s 15 isto što i 0,1% na 15-tu? To možeš znati jedino kad izračunaš i jedno i drugo i vidiš da je, sasvim slučajno, rezultat sličan. Potpuno druga situacija bi bila već u slučaju da su ponudili 0,2% umjesto 0,1%, da ne govorim o nekom višem postotku.

Jedini točan način izrčunavanja ovog zadatka je da se 0,1% potencira na 15-tu, a to što 0,1% pomnoženo s 15 daje sličan rezultat stvar je čiste slučajnosti.
To sam i ja mislila, a pogotovo što se obično radi o povećanju broja iz godine u godinu, pa mi je jedino logicno da početni broj množim sa tim određenim postotkom (odnosno ako je povećanje 0,1%, onda množim sa 1,001, ako je npr. 50, onda sa 1,5), pa onda taj broj koji dobijem množim ponovo sa tim istim postotkom. Iskreno, ne znam kraći put, ali se nadam da će na testu biti maksimalno 4-5 uzastopnih godina. Mislim da Mađar pretjeruje u nekim zadacima s ciljem da nas natjera da izvježbamo i teže zadatke, kako bi nam samo računanje postalo rutina, a onda imamo više vremena da razmišljamo o zadatku na samom testiranju, odnosno o tome što ustvari treba izračunati.

Osim toga, zadaci koje je EPSO stavio na sajt kao sample tests su puno lakši za računanje kad se odgonetne što se točno traži. Brojevi su nekako "okrugliji".

Još nečim se tješim. Prevoditeljima je dovoljno da tačno odgovore na 4 pitanja za 20 minuta, a taj rezultat se onda ne zbraja sa ostalim postignutim bodovima. Dakle, ako se neki zadatak bude činio previše zapetljan, možda ne treba na njega gubiti vrijeme.
bianchini is offline  
Odgovori s citatom