Pogledaj jedan post
Old 30.05.2010., 09:11   #7248
Quote:
nathalie823 kaže: Pogledaj post
Trebala bih savjet. Prije desetak godina, dok sam bila jos dijete, dogodila mi se nezgoda i izbila sam prednji zub, jedinicu dakle. Korijen mi je ostao,ali su mi nadogradili zub, odnosno imam krunicu. Prva je bila katastrofa, velika, a boja skroz drugacija od mojih zubi. Onda sam stavila novu krunicu,koja je bila malo bolja(naglasak na malo :-)), ali zubno meso iznad tog zuba,tj.krunice mi je bilo tamno. Kad sam pitala zubarku zasto mi je zubno meso tako tamno, ona mi je rekla da masiram prstom zubno meso i da ce proci. Proci-malo sutra. Mislim da nije imala pojma zasto je to tako. Otprilike 2 godine kasnije, zubno meso mi je pocelo imati neugodan miris dok bih ga dodirnula i sad je jos gore. Da stvar bude bolja krunica mi se pocela klimati, a na zubnom mesu iznad krunice mi je skocila neka kvržica, izgleda kao prištić. Koma.
I sad me zanima trebam li ja ugraditi novu, bolju krunicu ili implatant? Voljela bih kad bih mogla proci samo s krunicom jer sam studentica pa mi je implatant malo preskup. Druga stvar, moze li krunica zaista izgledati kao pravi, prirodan zub? Jer ovi "mesari" gdje sam ja bila nisu to nikako odradili, zbilja ne pretjerujem. I da li je normalno da je zubno meso iznad krunice tamne boje? I naravno, koliko bi me popravak kostao i imate li preporuku kod koga u zg-u otici. Ali molim vas, zaista dobru preporuku.
Hvala unaprijed na odgovoru.
Na zubu imaš upalu oko vrha korijena, to ti je onaj "prištić" kojega opisuješ.
Ujedno, očigledno postoji jaka upala gingive (zubnog mesa) oko same krunice.
Zašto je do toga došlo?
Treba napraviti rtg sliku da se vidi.
Krunica može izgledati kao prirodan zub. To ovisi o spretnosti samog stomatologa, a još više tehničara s kojim se surađuje.
Međutim, s ovakvim upalama koje opisuješ, kod tebe će biti potrebno više zahvata da bi se situacija u ustima smirila i dovela do stanja u kojem se može napraviti krunica kako treba. Prvo treba riješiti upale. Nije normalno da je zubno meso tamnije. Tamna boja je znak upale.
Postoji mogućnost da će se zub morati i izvaditi, ali prije takve odluke mora se napraviti rtg.
borna07 is offline