Pogledaj jedan post
Old 26.02.2008., 15:51   #3

Što treba uciniti ubrzo nakon dolaska

Dolje je popis 8 važnih stvari koje trebate uciniti što je prije moguce nakon dolaska u Australiju. Oznacite ih kvacicom kad ih obavite.

VAŠ KONTROLNI POPIS



A
Podnijeti molbu za Tax File Number (porezni broj) •


B
Upisati se u Medicare i razmotriti mogucnost
uzimanja privatnog zdravstvenog osiguranja •


C
Otvoriti bankovni racun •


D
Prijaviti se Centrelink-u •


E
Javiti se u Health Undertaking Service •


F
Upisati se na satove engleskog •


G
Upisati djecu u školu •


H
Podnijeti zahtjev za vozacku dozvolu •


Vidite 2. poglavlje, Pomoc u engleskom, gdje se nalaze obavijesti o službama za tumacenje i pismene prijevode vaših isprava.

Vidite 4. poglavlje, Gdje potražiti pomoc, gdje cete naci informacije o organizacijama koje vam mogu pomoci u pitanjima nastanjivanja.


======================================
A. Podnijeti molbu za Tax File Number (porezni broj)
Ucinite to najprije. Za primanje prihoda u Australiji potreban vam je Tax File
Number (TFN) (porezni broj). Prihodom se smatra nadnica ili placa na poslu, isplate koje daje država i novac zaraden od investicija, ukljucujuci kamate na štednoj knjižici.

KAKO PODNIJETI MOLBU ZA TAX FILE NUMBER

U Australiji možete telefonski nazvati Australian Taxation Office (ATO) (Australski porezni ured) i zatražiti ih da vam pošalju obrazac za molbu. Druga je mogucnost da molbu za TFN podnesete preko interneta na ATO web stranici, 24 sata dnevno, 7 dana u tjednu. Osim toga, obrasce za molbu možete nabaviti i u uredima ATO ili Centrelinka, cije se adrese nalaze u telefonskom imeniku White Pages.

Kako kontaktirati Australian Taxation Office (ATO)

Telefon 13 2861
Podnijeti molbu za TFN online Online individualna registracija za TFN
Osobno Lokacije ureda ATO
Lokacije ureda Centrelinka
ATO web stranica www.ato.gov.au
Vidite 7. poglavlje, Zapošljavanje, za više informacija o porezu.


nastavak/
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline