Pogledaj jedan post
Old 01.12.2009., 22:41   #46
Quote:
fat slut kaže: Pogledaj post
I moj je otac bio strog i išla sam u dobre škole pa opet ništa od mene. To nije argument, slažem se.

Ma ne znam. Spomenuo si da škola treba djecu pripremiti za život. To bi bilo lijepo, u svakom slučaju, ali se to ne dešava. Odgojna funkcija škola je veoma malo zastupljena, tj. veći je naglasak na obrazovnoj. A i tu imamo problem jer se ne uči da se zna, nego da se zna za konkretni dan, a da bi se kasnije zaboravilo. U Waldorfskoj školi djeca uče koristeći osjete, kako je netko spomenuo, a takvo učenje ostavlja dublji utisak, pa možemo pretpostaviti i znanje.
Pogledaj, ako nisi, film Društvo mrtvih pjesnika. To ti je dobra metafora za ovakve alternativne škole. Ne kažem da one nemaju odlične rezultate unutar vlastitog referentnog sustava. Ali, pitam se što se desi kad se iz tog zatvorenog sustava izađe i uđe u 'stvarni' život.

Jest, dobro kažeš, naša konvencionalna škola nema baš neku izvrsnu odgojnu ulogu -- direktno. Ali, indirektno socijalizira djecu. Priprema ih na život u realnom životu koji je jednako posran i krivo nasađen kakva je bila i škola. Ja se bojim škole koja će kao društvo mrtvih pjesnika od djeteta napraviti fantastično senzibilizirano biće, koje će uvenuti čim iz tog sustava izađe.

Želim školu koja je, između ostalog, 'school of hard knocks', u kojoj će dijete naučiti da ljudi lažu i varaju i muljaju i da su nepravedni i nejednaki i sjebani. Jer, takav život realno jest. I u takvom okruženju dijete mora biti sposobno realizirati vlastiti život koji će biti drukčiji, pametniji, pravedniji, ljepši itd. A to mu neće uspjeti ako je samo senzibilizirani kenjac koji se ne umije snaći među pokvarenom bagrom.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom