Pogledaj jedan post
Old 02.08.2017., 14:21   #55
Quote:
zoki0307 kaže: Pogledaj post
Zbilja? Nije imala isto značenje?

(sv. Ignacije Antiohijski2, Poslanica Smirnjanima, 106. god.)

“Petar je onaj kome je rekao: “Ti si Petar-Stijena i na toj stijeni sagradit ću Crkvu svoju” [Mt 16,18]. Gdje je Petar, tamo je Crkva. A gdje je Crkva, tu ne vlada smrt, nego vječni život.”

Došao je preblizu istini i zaboravio, da je istina magnet sa snagom privlačenja i odbijanja… U trenutku kada prestanu govoriti protiv Katoličke crkve, osjećaju kako ih Crkva privlači. U trenutku kada prestanu vikati protiv Crkve, počinju je slušati sa zadovoljstvom. U trenutku kada nastoji biti pravedni prema Crkvi, postaju joj privrženi. No nakon nekog vremena ta privlačnost poprima koban i prijeteći sjaj velike ljubavne pustolovine… Kada čovjek uđe u Crkvu, otkriva da je mnogo veća iznutra nego izvana.“

(Sv. Irenej1, 189. god.)

”Pogledajte ljude sa iskvarenim shvaćanjem milosti Isusa Krista koja nam je darovana, i pogledajte kako su oni u suprotnosti sa Božjim zamislima… Čak izbjegavaju primanje Euharistije i javne molitve, jer ne ispovijedaju da je Euharistija isto ono tijelo našeg Spasitelja Isusa Krista koji je trpio zbog naših grijeha i kojeg je Otac u svojoj dobroti uskrisio.”
Ok to su razmišljanja tadašnjih (nekih) crkvenih otaca. I gdje je tu sad dokaz da riječ "katolički" ima isto značenje kao danas? Ovo što si citirao čak ni ne spominje tu riječ. Zapravo sam Ignacije ju prvi put i koristi 107-e godine, i nije baš da se raspisao o tome što točno ta riječ znači. Ne zaboravi da je Koncil u Niceji imao za točku rasprave Isusovo (navodno) božanstvo i da su i protivnici i zagovornici te teze uzimali isti tekst kao dokaz.

Quote:
zoki0307 kaže: Pogledaj post

Celibat je, po sebi, zapravo odredba crkvenog zakonodavstva koja kao takva nije apsolutna. Dakle, moguće je da ju Crkveno vodstvo jednoga dana i ukine kao obvezu.Celibat nije dogma!

Ako ti nije jasno zašto se svečenici ne žene su biblijskih citata koji služe kao savjeti (ne zapovijedi) o celibatu u svrhu dubljeg predanja izgradnji Kraljevstva Božjega...


Kažu mu učenici: "Ako je tako između muža i žene, bolje je ne ženiti se." A on im reče: "Ne shvaćaju toga svi, nego samo oni kojima je dano. Doista, ima za ženidbu nesposobnih koji se takvi iz utrobe materine rodiše. Ima nesposobnih koje ljudi onesposobiše. A ima nesposobnih koji sami sebe onesposobiše poradi kraljevstva nebeskoga. Tko može shvatiti, neka shvati." Mt 19,10-12


I tko god ostavi kuće, ili braću, ili sestre, ili oca, ili majku, ili ženu, ili djecu, ili polja poradi imena mojega, stostruko će primiti i život vječni baštiniti." Mt 19, 29

A htio bih da svi ljudi budu kao i ja; ali svatko ima svoj dar od Boga, ovaj ovako, onaj onako. Neoženjenima pak i udovicama velim: dobro im je ako ostanu kao i ja. Ako li se ne mogu uzdržati, neka se žene, udaju. Jer bolje je ženiti se negoli izgarati. 1 Kor 7,7-9


Celibat spada među „evanđeoske savjete“ i kao takav u Katoličkoj crkvi nije obvezan za apsolutno sve svećenike.
Nije poanta da li je dogma ili ne (ok tu sam i ja djelomično kriv jer nisam razdvojio svoj upis) nego u tome da se slijedi pravilo koje se nije slijedilo u originalu. Crkveno ili svjetovno, svejedno. Iskreno, nisam ni upoznao nijednog katoličkog svećenika kojem to nije pravilo,i svi se zavjetuju nekoliko puta da će biti u celibati tj žene se samom Crkvom. No ukratko, pravilo s kojim se apostoli, a svećenici bi trebali biti njihovi naslijednici, baš i ne bi složili.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom