Pogledaj jedan post
Old 03.08.2017., 12:28   #60
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Ok to su razmišljanja tadašnjih (nekih) crkvenih otaca. I gdje je tu sad dokaz da riječ "katolički" ima isto značenje kao danas? Ovo što si citirao čak ni ne spominje tu riječ. Zapravo sam Ignacije ju prvi put i koristi 107-e godine, i nije baš da se raspisao o tome što točno ta riječ znači. Ne zaboravi da je Koncil u Niceji imao za točku rasprave Isusovo (navodno) božanstvo i da su i protivnici i zagovornici te teze uzimali isti tekst kao dokaz.
Kao što sv. Ignacije koristi riječi Katolik i Katolička Crkva u svojim objavama,tako je i svi ostali koriste ... papa Klement I, Polikarp iz Smirne,sv. Bazilije Veliki, sv. Grgur Nazijanski, sv. Ivan Zlatousti, sv. Atanazije Aleksandrijski, Irenej Lionski, sv. Klement Aleksandrijski, Ćiril Aleksandrijski ,sv. Ambrozije, sv. Augustin, sv. Jeronim, sv. Grgur Veliki,Tertulijan i sv. Ciprijan,sv. Justin Mučenik, sv. Atenagora i Tacijan Sirski,sv. Antun Pustinjak, sv. Pahomije, sv. Efrem...

Povijest riječi Katolik i Katolička Crkva, je toliko povezano do dana današnjeg da je nemoguče uopče posumnjati da se radi o nečemu drugome,jer svi oni su bili dio iste Crkve ,Katoličke Crkve.


Prije samog nastanka Biblije postoje mnogi citati koja potvrđuju da je riječ Katolik i Katolička Crkva ona ista kojoj je i danas prvijenac sv. Petar.

sv. Ignacije Antiohijski

“Petar je onaj kome je rekao: “Ti si Petar-Stijena i na toj stijeni sagradit ću Crkvu svoju” [Mt 16,18]. Gdje je Petar, tamo je Crkva. A gdje je Crkva, tu ne vlada smrt, nego vječni život.”

sv. Ciprijan Kartaški, 251. god.

“Ali pošto bi bilo predugo nabrajati u ovakvom djelu naslijeđe svih crkvi, postidjet ćemo sve one koji se na bilo koji način, bilo kroz samozadovoljnost ili oholost, ili kroz sljepoću i zlo mišljenje, skupljaju drugdje nego što je primjereno, pokazujući ovdje na naslijeđe biskupa najveće i najstarije crkve poznate svima, osnovane i organizirane u Rimu od dvojice najslavnijih apostola, Petra i Pavla – one crkve koja ima predaju i vjeru koja dolazi k nama nakon što je proglašena ljudima od apostola. Jer s ovom Crkvom, zbog njenog uzvišenog porijekla, sve se crkve moraju složiti, tj. svi vjerni u cijelom svijetu. I u njoj je to da su vjerni svugdje održavali apostolsku predaju.”

sv. Jeronim

,,Krivovjerci na sebe navlače osudu, budući da vlastitom voljom istupaju iz Crkve; istupanje koje, budući da ga čini svjesno, predstavlja propast. Između krivovjerja i raskola razlika je ova: krivovjerje uključuje iskrivljivanje nauka, dok raskol odvaja osobu od Crkve zbog neslaganja s biskupom. Iako, nema raskola koji neće stvoriti krivovjerje da opravda odvajanje od Crkve” (Komentar o Poslanici Titu, 3, 10-11)

,,Kao što ne slijedim nijednog vođu osim Krista, tako se ne pridružujem u zajedništvo ni s kime osim Vašim blaženstvom [papom Damazom I.], to jest, Petrovom stolicom. Znam da je to stijena na kojoj je sagrađena Crkva. Tko god blaguje Jaganjca izvan ove kuće, svetogrdnik je. Ovo je Noina korablja, i onaj tko se ne bude u njoj nalazio, poginut će kad nadođe poplava.’’ (Pisma 15, 2)14

sv. Augustin

,,Vjerujemo također u svetu Crkvu, odnosno, Katoličku crkvu. Jer krivovjerci iskrivljuju samu vjeru krivim mišljenjem o Bogu; raskolnici pak udaljujući se od bratske ljubavi neprijateljskim odvajanjem, iako vjeruju isto kao i mi. Posljedično, ni krivovjerci ni raskolnici ne pripadaju Katoličkoj crkvi; krivovjerci zbog toga što Crkva ljubi Boga; raskolnici jer Crkva ljubi bližnjega.’’ (Vjera i vjerovanje, 10, 21)

Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Nije poanta da li je dogma ili ne (ok tu sam i ja djelomično kriv jer nisam razdvojio svoj upis) nego u tome da se slijedi pravilo koje se nije slijedilo u originalu. Crkveno ili svjetovno, svejedno. Iskreno, nisam ni upoznao nijednog katoličkog svećenika kojem to nije pravilo,i svi se zavjetuju nekoliko puta da će biti u celibati tj žene se samom Crkvom. No ukratko, pravilo s kojim se apostoli, a svećenici bi trebali biti njihovi naslijednici, baš i ne bi složili.
Pa jesi li svjestan da ovo nije pravilo, to je evanđeoski savjet samog Isusa Krista.

Koliko vremena ima jedan svečenik sa ženom i dvoje djece , a da se brine o ostalim vjernicima iz župe, a koliko vremena ima jedan svečenik bez žene i djece ,a da se brine o svim vjernicima iz župe.

Naj veča potvrda celibata svečenskog je razgovor sv Petra i mislim sv . Tome u Bibliji za vrijeme jedne večeri pred spavanje u kojoj sv Petar govori sv. Tomi kako če biti divno jednog dana doči kući i zagrliti ženu i djecu. Na to, sv Toma jasno odgovara,"što se zavaravaš kad ti je jasno kao i meni ,ni ti, ni ja,niti itko od nas, neče za ovoga života više vidjeti svoje obitelji".
__________________
Po pregorkoj muci Isusovoj ,Budi milosrdan nama i cijelome svijetu.
Sveti Bože,Sveti Jaki Bože,Sveti Besmrtni Bože,smiluj se nama i cijelome svijetu.
zoki0307 is offline  
Odgovori s citatom